Prema njegovom mišljenju, Turska razmišlja o tome da drastično poveća svoje učešće u celokupnoj situaciji na Bliskom istoku i započne direktnu agresiju na Siriju, i to uz pomoć Saudijske Arabije.
„Turska, međutim, mora da zna da joj Zapad ne garantuje podršku. Postoji rizik od prelaska u apsolutni rat, u koji potencijalno može da se umeša i Iran, a što je najgore i Rusija, koja je već demonstrirala svoju snagu i spremnost da je iskoristi“, naglasio je Kosačov.
Pored toga, sirijska vojska svoju ofanzivu sprovodi uz podršku ruske avijacije, samim tim će postojati osnov da se pruži apsolutna podrška i svim drugim snagama koje se suprotstavljaju turskoj agresiji, upozorio je on.
Pat pozicija Turske, kako je rekao, uslovljena je neuspehom rušenja režima Bašara el Asada i agresije na Kurde u Siriji, s obzirom na to da Zapad na rušenje Asada više ne gleda kao na prioritet, dok Kurdi nikad nisu ni bili u sferi interesa.
„Umesto Asada može pasti Alep, a to će praktično označiti iskorak Turske iz okvira sirijskih procesa“, naglasio je on.
Kada je reč o Kurdima, kazao je Kosačov, oni su najveći igrač na teritoriji koju Turska želi da napadne u Siriji.
„Ukoliko se Kurdima obezbedi naoružanje, a Rusija je u više navrata saopštavala da to još uvek ne čini, oni bi mogli da postanu veoma ozbiljna prepreka planovima Turske i to bez direktnog mešanja Rusije. Pored toga, postoji i mogućnost početka partizanskog rata na istoku same Turske“, smatra Kosačov.
S tim u vezi, dodao je on, predstoji težak posao u kom bi trebalo pronaći kompromis između interesa Rusije, SAD i EU.
„Objektivno gledano, interesi sve tri strane su već dovoljno bliski, neophodna je volja lidera da to priznaju“, zaključio je on.
Sirija bi trebalo da se obrati Savetu bezbednosti
Sirija bi trebalo da se obrati Savetu bezbednosti UN sa zahtevom da se momentalno razmotri situacija u vezi sa narušavanjem njenih teritorijalnih granica od strane Turske, izjavio je predsednik Komiteta za odbranu Saveta Federacije Rusije Viktor Ozjorov.
„Sirijsko rukovodstvo bi trebalo istog trena da se obrati Savetu bezbednosti kako bi hitno razmotrio narušavanje njenog teritorijalnog suvereniteta i ulazak turskih vojnika na njenu teritoriju“, rekao je on.
Oglasilo se i Ministarstvo inostranih poslova Rusije, koje je reklo da će Rusija podržati inicijativu da Savet bezbednosti razmotri učešće Turske u granatiranju Sirije, te da uplitanje Turske u sirijski konflikt predstavlja pretnju za mir i bezbednost celokupnog Bliskog istoka.
Turska ponovo pucala na Kurde
Turska vojska ponovo je gađala pozicije kurdskih snaga na severu Sirije, izjavio je portparol turskog Ministarstva inostranih poslova Tanžu Bilgič.
On je rekao da je turska vojska bila prinuđena da zapuca na Kurde jer su pripadnici kurdske Partije demokratskog saveza napali granični prelaz Hataj.