Ona je ocenila da je taj proces počeo mnogo pre formiranja aktuelne vlade desnog centra.
U opširnom pismu na šest stranica, koje prenose hrvatski portali danas, Grabar Kitarovićeva obrazlaže zašto smatra da je netolerancija porasla u vreme vlade levog centra premijera Zorana Milanovića iz Socijaldemokratske partije, posebno ističući njegovu izjavu u izbornoj noći: „Ili mi, ili oni“.
Ona navodi da na retorici stvaranju ideoloških podela upravo istrajava bivši premijer i ističe da je njen program od početka „program zajedništva“.
„Isto tako želim istaknuti neprihvatljivost bilo kojeg zaoštravanja javnoga diskursa od drugih aktera na političkoj sceni. U tom smislu, posebno smatram potpuno neprihvatljivim uzvikivanje ustaškog pozdrava ’Za dom spremni‘, koji šteti nacionalnoj koheziji, državljanskom zajedništvu i interesima Republike Hrvatske“, napisala je predsednica koja dolazi iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice.
Iako navodi da osuđuje pretnje i govor mržnje prema više javnih osoba i organizacija civilnog društva, ona je navela da među njima ima „i onih koji svojim javnim delovanjem godinama provociraju, iritiraju, pa i vređaju najveći deo hrvatske javnosti, neistinito prikazuju i čak izvrgavaju ruglu Domovinski rat i, u osnovi, negiraju stvarnost a implicitno i samu ideju hrvatske države, stvarajući tako atmosferu napetosti, isključivosti i netolerancije“.
„Kao hrvatska predsednica dužna sam štititi dostojanstvo svih građana, svih manjina, ali verujem da ćete se složiti, i dostojanstvo hrvatskog naroda i vrednosti na kojima je stvorena hrvatska država“, napisala je Kolinda Grabar Kitarović u odgovoru Pupovcu.
Ona je navela da su uvrede doživele i osobe koje su samo zato što su kao hrvatski branitelji ili pripadnici drukčije političke opcije izražavali svoje mišljenje, pa je kao primer navela da je nedavno jedan prolazniku Rijeci člana njene uže porodice pljunuo i dobacio mu: „Ustašo!“.
„Onako kako treba osuditi postupke koji su upereni protiv ravnopravnosti, sigurnosti i dostojanstva političkih, etničkih i drugih manjina u Hrvatskoj, tako treba osuditi i sve postupke koji vređaju hrvatski narod i bilo koju većinsku zajednicu“, naglasila je ona.
Iako je navela da podržava slobodu govora i umetničke slobode, uključujući i satiru, hrvatska predsednica je ocenila i da je nedeljnik „Novosti“, koje izdaje SNV, a finansira država, objavio „uvredljiv tekst“ u kom se izrugava hrvatska himna i upitala „nisu li i to događaji koji itekako stvaraju kontekst atmosfere netolerancije na koju opravdano upozoravate“.
Ona je u pismu ukazala i na to da „totalitarni manir“ o kojem govori Pupovac kada navodi neke primere nesnošljivosti nije samo fašistički i upitala zašto se izbegava osuda komunizma, iako je on „ne manje od fašizma nastao i održavao se raznim oblicima zločina i kršenja ljudskih prava, i to decenijama“.
Predsednica je napisala da želi da hrvatsko društvo na osnovu istinske snošljivosti, uvažavanja i otvorenosti prevlada podele koje ga opterećuju.