Američki senator Džon Mekejn rekao je posle razgovora u Vladi Srbije da je Srbija demokratski uređena zemlja i da je to postigla svojim napornim radom, a posebno je pohvalio odnos prema izbeglicama, posvećenost članstvu EU, reformama i stabilnosti regiona.
Premijer Aleksandar Vučić je na zajedničkoj konferenciji za štampu rekao da ga je susret sa američkim senatorima uverio da je veoma malo prepreka, ili da ih gotovo uopšte nema, kada je reč o stvaranju boljeg ambijenta i još boljih odnosa između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Mekejn je posebnu pažnju posvetio migrantskoj krizi:
„Veoma nam je drago što smo ovde, što nam je Vlada omogućila da vidimo tranzit izbeglica preko njene teritorije“, rekao je Mekejn.
Prema njegovim rečima, građani Srbije treba da budu ponosni na svoju Vladu zbog načina na koji upravlja tom krizom.
Mekejn je rekao da su itekako „priznati i prepoznati“ napori i napredak Beograda u normalizaciji odnosa sa Prištinom, posvećenost članstvu u EU i reformama koje su za to potrebne, napori za unapređenje odnosa sa BiH i Albanijom, kao i napredak na planu ekonomskih reformi.
„Živimo u opasnom svetu, broj izbeglica nikad nije bio veći od Drugog svetskog rata i to stavlja veći akcenat na odnose između naših zemalja, posebno zemalja koje su demokratski uređene, a Srbija to jeste i to je postigla svojim napornim radom“, rekao je Mekejn.
On je zahvalio Vladi Srbije na odnosu sa SAD i čestitao Srbiji predstojeći praznik Dan državnosti.
Senator Šeldon Vajthaus je rekao da su predstavnici obe velike američke političke partije u delegaciji koja je posetila Srbiju i da nose zajedničku poruku — da cene uređen i dobar način na koji je Srbija odgovorila na migrantsku krizu.
On je rekao da postoji saradnja i prijateljstvo između Srbije i SAD i da veruje da je budućnost odnosa dve zemlje veoma svetla.
Vučić je, u obraćanju novinarima, rekao da je za Srbiju unapređenje odnosa sa SAD od posebnog i velikog značaja, jer joj je ta zemlja veoma važan saveznik na našem evropskom putu.
Kako je dodao, na sastanku je bilo reči kako da Srbija dodatnim reformama privuče još američkih investicija.
„Dobri odnosi, ne samo politički, već i ekonomski, između dve zemlje, otvaraju brojne mogućnosti da uredimo i unapredimo život za naše građane i u to treba da uložimo posebnu energiju, znanje, veliki rad, trud, posvećenost i odgovornost“, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, razgovaralo se i o globalnim pitanjima, odnosno o migrantskoj krizi i još jednom je istakao da u Srbiji nije bilo nikakvih problema sa izbeglicama, kao i da će ona i dalje pomagati izbeglice koliko je to moguće.
„Zahvalni smo našim gostima što su imali vremena da vide kako izgleda tranzitna ruta kroz našu zemlju, što su videli da se trudimo da pomognemo tim ljudima, da im dajemo hranu, odeću, lekove“, rekao je Vučić.
On je ponovio da Srbija nije imala loših iskustava sa izbeglicama i poručio da ni u budućnosti neće podizati zidove jer to nije, kako je rekao, ni evropsko ni civilizovano rešenje.
„Srbija ne može da izdrži da bude parking za izbeglice, i da ovde bude desetine i stotine hiljada ljudi jer nemamo ekonomsku snagu, ali smo spremni da učestvujemo u zajedničkom evropskom rešenju, i u prihvatanju obaveza, a ne samo novca kao članica Evropske unije. To je odgovorno i ozbiljno ponašanje“, zaključio je Vučić.
Američke prijatelje, dodao je, zamolio je da pomognu u očuvanju stabilnosti Zapadnog Balkana, zato što su, kako je naveo, mir i stabilnost ključ za dalji ekonomski napredak Srbije.