Razvoj čvrstih predmeta od polimernih materijala u kompaniji „Elektromašina“, koja je deo korporacije „Uralvagonzavod“, odvija se već neko vreme. U leto 2015. godine uveden je industrijski 3D štampač, koji je osmišljen da stvori prototipove i manje delove u proizvodnji.
3D štampač pomaže da se ubrza probna proizvodnja. Kada projektant razvije neki novi proizvod, on dizajnira i prvenstveno radi sa kompjuterskom 3D modelom.
„Dakle, 3D štampač omogućava povlačenje gotovih delova prototipova“, rekao je šef Laboratorije za brzu izradu prototipova „Elektromašina“ Anton Ulrik.
Prema njegovim rečima, projektant u razvoju proizvoda može da dobije potrebnu stavku na licu mesta, uzimajući u obzir bilo kakve greške prilikom pokretanja partije ili malu serijsku proizvodnju. Ekspert je dalje naveo da tehnologija omogućava da se zaobiđu problemi koji bi trebalo da se rešavaju klasičnim načinima.
„Nema potrebe da se izoštrava objekat radi dobijanja uzorka, samo treba shvatiti da se ne uklapa i da zahteva reprizu u proizvodnji. Nema potrebe trošiti metal. Može da se proizvede ne samo detalj, već i kompletan sklop i proveri sklop svih mehaničkih karakteristika“, rekao je Anton Ulrik.
Istovremeno, prema ekspertu, prototip može koristiti kao glavni model za izum alatke za proizvodnju delova od metala ili plastike. Drugim rečima, prototipni delovi za tenk „armatu“ i druga vojna vozila, koje proizvodi „Uralvagonzavod“, mogu da se štampaju na 3D štampačima.
Ta tehnologija je na samo jedan korak od mogućnosti da stvori 3D štampane titanijumske delove dugačke nekoliko metara.
Stručnjak je dalje naveo da, uzimajući u obzir specifične uslove štampača, on čak može da proizvede alate u prostoru. Na primer, astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici mogli bi da odštampaju ključ kada im je potreban.
Strani stručnjaci su koristili 3D tehnologiju za kreiranje drona „Tvor 3D“, pri čemu je veliki deo detalja od kojih je napravljen stvoren trodimenzionalnim štampanjem velike brzine.
Međutim, ruski stručnjaci iz Raketno-kosmičke korporacije „Energija“ otišli su korak dalje u razvijanju mikrosatelita. Njegove spoljne konzole, kućište i veliki broj komponenti će biti odštampani pomoću 3D štampača i on može biti upotrebljen tokom jedne od budućih svemirskih šetnji.