Viši naučni saradnik Centra za arapske i islamske studije Ruske akademije nauka Boris Dolgov kaže da su i Turska i Saudijska Arabija uvek podržavale radikalne islamističke snage, koje se bore protiv predsednika Asada i njegove vojske.
Turska, prema njegovim rečima, planira da aneksira deo sirijske teritorije gde žive Turkmeni, jer je taj deo nekada bio u sastavu Osmanskog carstva.
Takođe, i politički analitičar i profesor Ruskog univerziteta družbe naroda Jurij Počta kaže da su Saudijska Arabija i Turska već odavno na indirektan način umešale u konflikt u Siriji, uz pomoć raznovrsnih vojnih grupa koji se bore protiv Asada.
Prema njegovim rečima, ruska intervencija je oslabila pozicije ovih odreda i oni trpe poraz u nizu sirijskih regiona.
„Zato su Rijad i Ankara shvatili da treba spasavati situaciju i otvoreno krenuti u rušenje Asada“.
Sa druge strane, kako kaže, ukoliko Turska i Saudijska Arabija odluče da započnu invaziju, to bi samo komplikovalo situaciju, pa bi se moglo postaviti pitanje da li bi moglo doći do konflikta između Rusije, sa jedne strane i članice NATO-a i saveznice SAD sa druge.
Prema njegovim rečima, Sirija se sve više pretvara u „sivu zonu“ u kojoj regionalni i globalni igrači sprovode sopstvene interese i žele da unište Siriju i njeno društvo.
„Pogledajte šta se dešava u Jemenu, gde su Saudijci stekli određena ’iskustva‘ mešanja u unutrašnje stvari susednih zemalja. Sada Rijad pokušava da iskoristi ova iskustva u Siriji“, ističe on.