„Neophodno je precizirati na koga se prekid vatre neće odnositi. Ukoliko to budu terorističke organizacije, onda će stav Rusije ostati nepromenjen i nastaviće da pruža avijacionu podršku sirijskoj vojsci u borbi protiv terorizma“, rekao je on.
Gatilov je istakao i da nije postignuta saglasnost o učešću predstavnika Dejš el islama i Ahrar el šama u pregovorima, budući da ih Rusija svrstava među terorističke organizacije.
Sa druge strane, bez učešća Kurda, naglasio je, veoma teško je moguće računati na pronalazak rešenja za sirijski konflikt.
„Učešće Kurda blokiraju Turci, iako to pitanje podržava specijalni izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura i Vašington. Turska je kategorički protiv učešća Kurda u pregovorima iako oni kontrolišu preko 15 odsto teritorije Sirije i predstavljaju važan deo celokupne opozicije“, rekao je Gatilov.
De Mistura će, dodao je, nastaviti da radi na tome da pozove Kurde na pregovore.
„Sve u svemu, ne postoji drastičan napredak u formiranju spiska terorista u Siriji. Još uvek postoje nesuglasice oko toga kako treba gledati na pojedine vojne grupe koje dejstvuju u Siriji. Spisak ne treba da bude politički motivisan, već da bude sastavljen prema realnoj slici događanja u Siriji“, kazao je Gatilov.
Govoreći o predstojećem sastanku međunarodne grupe za Siriju, zakazanog za 11. februar u Minhenu, Gatilov je rekao da će poslužiti kao dodatni impuls za budućnost sirijskih pregovora u Ženevi.
„Rusija je spremna da sa SAD koordiniše korake kako bi se uveo prekid vatre u Siriji. Na taj način ćemo povećati efikasnost borbe protiv terorizma. Međutim, ta želja mora da bude obostrana“, zaključio je on.