Nemačka je od 1. januara preuzela predsedavanje OEBS-u, a Štajnmajer je u intervjuu agenciji „Hina“ izjavio da su stanje u Ukrajini, ponovno uspostavljanje bezbednosti i vraćanje izgubljenog poverenja u Evropi, kao i ljudska prava, prioriteti nemačkog predsedavanja ovoj organizaciji.
Prema njegovim rečima, razvoj događaja u Ukrajini od 2014. pokazuje koliko je OEBS „neophodan za Evropu“.
„Bez posebne posmatračke misije ne bismo toliko napredovali u deeskalaciji i povlačenju naoružanja, i sada moramo brzo da donesemo odluku o produžetku mandata i proračunu misije kako bi promatrači i dalje mogli raditi svoj važan posao“, ističe Štajnmajer.
Mišljenja je da bilo kakav uspeh u okviru mirovnog procesa iz Minska „ne bi bio zamisliv bez OEBS-a“, što je organizaciju vratilo natrag na pozornicu međunarodne politike.
„Već sada možemo reći: dosadašnji mandat misije pokazao se dobrim“ rekao je nemački ministar i podsetio na nerešene evropske sukobe u Pridnjestrovlju, Nagorno Karabahu i južnom Kavkazu.
„Iskreno govoreći, ne želim da se pomirim s time da se ti sukobi, s određenim fatalizmom, nazivaju ’zamrznutima‘. Svake godine ljudi pate jer razvoj u pogođenim regionima stagnira. Malim, ali konkretnim koracima želimo da stabilizujemo primirje“, rekao je šef nemačke diplomatije, ističući da je za ponovno uspostavljanje bezbednosti na kontinentu ključno vratiti poverenje u samu Evropu.
„Mnogo je poverenja u Evropu izgubljeno proteklih godina. Ponovna izgradnja tog poverenja je teška — ali ona nema alternativu“, poručio je Štajnmajer.
Što se bezbednosti tiče, osvrnuo se i na terorističku pretnju i ocenio da nijedna zemlja ne može sama s time da se nosi.
„U narednim godinama moramo da ojačamo antiterorističke sposobnosti svih 57 zemalja OEBS-a. Švajcarska i Srbija, koje su pre nas predsedavale OEBS-u, obavile su važan posao na tom području. Mi želimo da ga nastavimo — između ostalog organizovanjem međunarodne konferencije za suzbijanje terorizma ovog leta u Berlinu“, rekao je ministar.
On je takođe istakao da se, poput problema sa terorizmom, ni izbeglička kriza ne može rešiti „nacionalnim pristupima“, pa su zajednička rešenja nužna.
„Zato je upravo sada veoma važno da se odlučno suprotstavimo netoleranciji, diskriminaciji i ksenofobiji na području OEBS-a“, poručio je ministar i istakao da će nemačko predsedavanje, „delom i zbog istorijske odgovornosti“, staviti poseban naglasak na ove teme.
Zalaganje za ljudska prava i osnovne slobode, poručio je Štajnmajer, nalaze se na vrhu prioriteta OEBS-a. Nemački ministar spoljnih poslova nije zaboravio da spomene i dobro vođenje vlade kao važan kriterijum za održivu ekonomsku razmenu, „a i jedno i drugo su od ključne važnosti za izgradnju poverenja“.