„Rusija i Iran imaju značajno vojno prisustvo u Siriji i oni su pomogli (predsedniku Sirije Bašaru el) Asadu da postigne uspeh u poslednjim nedeljama. Uloga SAD je prilično ograničena“, ocenjuje list.
Ovakvo stanje stvari ne dopada se vođama sirijske opozicije, jer je Vašington prinuđen da prihvati predloge Moskve u vezi s mirovnim procesom.
„Keri ništa nije obećao, niti je pokretao ikakve inicijative. On odavno šalje iste signale kao i Rusija koja poziva da se stvori ’nacionalna vlada‘ i da se Bašaru el Asadu dozvoli da ostane na vlasti i da se kandiduje na sledećim izborima“, kaže za „Politiko“ predsednik Sirijske nacionalne koalicije Haled Hodža.
List navodi da stav SAD o mirnom rešavanju građanskog sukoba u Siriji smanjuje autoritet američkog predsednika Baraka Obame u očima sirijske opozicije.
„Dugo se taložila napetost koja se krije iza predstojećih mirovnih pregovora u Ženevi u petak i ona već predskazuje da je uspeh malo verovatan, govore bivši američki činovnici i analitičari povezani sa sirijskom opozicijom. Ako pregovori propadnu, to će dovesti do novog sloma političkog nasleđa predsednika Baraka Obame, koje je i bez toga već umrljano beskonačnim krvoprolićem u Siriji“, piše list.
Brojni predstavnici opozicije su izjavili da osećaju da SAD ne nastupaju kao pošten posrednik. Prema mišljenju višeg naučnog saradnika američkog Centra za nacionalne interese Endrua Bouena, opozicija je izgubila poverenje i veru u sposobnost SAD da dovedu do kraja političko rešavanje krize u Siriji.
Mirovni pregovori pod okriljem Ujedinjenih nacija počinju 29. januara u Ženevi. U njima treba da učestvuju predstavnici Vlade Sirije i sirijske opozicije. Prema proceni stručnjaka, ova runda pregovora trajaće oko šest meseci.