Pošto je prošle godine u zemlju došlo milion migranata, a još toliko se očekuje ove godine, postalo je jasno da Nemci gube strpljenje zbog upornosti kancelarke u vezi s načinom rešavanja krize. Isto oseća i niz evropskih lidera, piše list.
„Hor kritičara koji pozivaju da se vrati obezbeđenje državnih granica stalno raste: prošle nedelje najbliži saveznik Nemačke u ovom pitanju objavio je nameru da pojača pograničnu kontrolu, priključivši se stavu Švedske i Danske“, piše autor teksta.
„Merkelovoj ističe vreme. Sledeći samit lidera EU sredinom februara predstavlja ključni datum, posle kojeg će kancelarka predstaviti rezultat efikasnosti svojih poteza u rešavanju krize“, piše list, objašnjavajući da će ovakav korak omogućiti Merkelovoj da promeni taktiku pre regionalnih izbora u zemlji.
Nije čudno što ovakva situacija izaziva nezadovoljstvo članova političkog bloka Hrišćansko-demokratskog saveza i Hrišćansko-socijalnog saveza, piše list.
Iako je broj onih koji kritikuju stav kancelarke nedovoljan za realizaciju korenitih promena u migracionoj politici, stvara se neprijatan utisak da Merkelova gubi kontrolu.
List navodi da usled rekordno niskog rejtinga političkog saveza HDS/HSS raste rizik da će birači pretvoriti regionalne izbore u referendum o imigraciji.
„Za Merkelovu, koja vlast održava na činjenici da je njena politička figura popularnija od njene partije, to će biti opasno. Što više gubi podršku javnosti, to se više trese njena fotelja“, piše Fajnenšel tajms.