„Razmatramo ’slučaj Litvinjenko‘ i to što je bio ’zatvoren‘, očiglednom provokacijom britanskih vlasti“, izjavio je ruski ambasador u Londonu nakon sastanka sa ministrom za evropske poslove Velike Britanije Dejvidom Lidingtonom.
Kako je naveo Aleksandar Jakovenko, za Rusiju nikad neće biti prihvatljiva bilo kakva odluka doneta u tajnosti i na osnovu dokaza koji nisu bile predmet javnog suđenja.
„To koliko vremena je bilo potrebno da se ’zatvori‘ slučaj na ovakav način tera nas da ga smatramo pokušajem zataškavanja institucionalne nekompetentnosti britanskih specijalnih službi“, naglasio je diplomata.
Šef diplomatske misije je naveo da je britanska Vlada obustavila istragu otvorenu za javnost i medije, u kojoj je Istražni komitet Rusije učestvovao u svojstvu zainteresovane strane u korist faktički tajne „javne istrage“ na vrhuncu političke napetosti u Ukrajini u julu 2014. godine.
„Mi to vidimo kao pokušaj da se izvrši dodatni pritisak na Rusiju u vezi sa postojećim nesuglasicama u celom nizu međunarodnih pitanja“, naglasio je on.
„Za nas je apsolutno nedopustiva formulacija da je ruska država na bilo koji način umešana u smrt Litvinjenka. Ova gruba provokacija britanskih vlasti ne može a da ne nanese štetu našim bilateralnim odnosima“, zaključio je Jakovenko.
Pres-sekretar predsednika Rusije Dmitrij Peskov objasnio je engleskim humorom istragu smrti bivšeg agenta FSB-a.
„U celini može se pripisati elegantnom britanskom humoru činjenica da je javna istraga zasnovana na tajnim podacima specijalnih službi, neimenovanih specijalnih službi, i da je presuda koja je doneta na osnovu tih efemernih podataka objavljena uz obilnu upotrebu reči ’nemoguće‘, ’neverovatno‘“, rekao je Peskov novinarima.