Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker zatražio je održavanje vanrednog samita predsednika vlada članica Evropske unije na ovu temu i objasnio da je on potreban zato što je već dogovoreno da će centralna tema samita, zakazanog za februar, biti pitanje ostanka Velike Britanije u EU.
„Prilično sam zabrinut da nećemo imati dovoljno vremena da se na odgovarajući način pozabavimo problemom izbegličke krize“, istakao je Junker.
Istovremeno, austrijska Vlada odlučila je da uvede ograničenje za prihvat izbeglica, čime bi ta zemlja u u tekućoj godini primila samo 37.500 podnosilaca molbi za dobijanje azila, a do 2019. maksimalno ukupno 127.500.
Austrijski kancelar Verner Fajman, međutim, nije želeo da kaže šta će se desiti kada se dostigne gornja granica za prihvat izbeglica.
Fajman je rekao je da se radi o „hitnoj meri“ i „planu B“, koji treba da „prodrma“ EU i podvukao da Austrija ne može primiti sve izbeglice.
Da li nas ovog proleća opet čekaju prizori koje smo gledali kada je Mađarska, podizanjem zida i bacanjem suzavca, pokušala da ograniči protok migranata?
Šta u novom talasu izbeglica čeka Srbiju, kao jednu od tranzitnih zemalja na „balkanskoj ruti“? Da li je u praksi izvodljivo obećanje Evropske komisije da migranti koji ne dobiju azil u nekoj zemlji EU, a stigli su do nje preko naše teritorije, ne mogu biti vraćeni u Srbiju?
Aleksandar Vulin, ministar za rad i zapošljavanje u Vladi Srbije, rekao je u izjavi za Radio Sputnjik da Srbija ima potpisan sporazum o readmisiji sa zemljama EU, a da se migranti ne nalaze u tom sporazumu.
„Bez saglasnosti Srbije niko ne može da vraća bilo koga na našu teritoriju i takve stvari se nisu ni dešavale. Takva uveravanja dobili smo kako od najviših zvaničnika Evropske komisije, tako i zvanično reagovanje te institucije. Zato nema razloga da očekujemo nešto što je rečeno da je apsolutno nemoguće“, rekao je Vulin.
Na pitanje da li potencijalno može doći do problema sa susednim zemljama, ukoliko bi vlasti Mađarske ili Hrvatske u nekom trenutku želele da vrate migrante u Srbiju, ministar Vulin kaže:
„Ne može u tom smislu. Vlada Austrije je obavestila Vladu Slovenije, Hrvatske, pa tako i nas da ubuduće preko njihove teritorije neće moći da prelaze migranti koji nisu izrazili nameru za traženje azila na prostoru Austrije i Nemačke. Onog trenutka kada smo dobili takvu odluku, identičnu smo sproveli na teritoriji Srbije i o tome obavestili makedonsku vladu i iz Makedonije više ne može da se uđe u Srbiju ukoliko niste zatražili azil na prostoru Austrije i Nemačke. Dakle, štitimo interese svoje zemlje, branimo svoju teritoriju i kako se ponašaju naši susedi i svi na toj ruti, tako se ponašamo i mi“, objašnjava Vulin za Sputnjik.
Inače, kako je ranije rekao ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, od početka godine kroz Srbiju je prošlo 35.000 migranata.