Iza takvih lažnih informacija često stoji Sirijska opservatorija za ljudska prava, nevladina organizacija sa sedištem u Koventriju, u Britaniji.
Komandant sirijske vojske u oblasti Deir el Zora u izjavi za Sputnjik je naveo da ti izveštaji nisu tačni i da je sirijska vojska u nedelju oslobodila područje Bagalije. Sirijska opservatorija za ljudska prava je kidnapovane civile opisala kao sunite i navela da je među njima veliki broj žena i dece, kao i članova porodica boraca bliskih sirijskom režimu.
Tu informaciju za Sputnjik je demantovao upravnik sekcije Međunarodne saradnje i kulturne razmene Imperatorskog pravoslavnog palestinskog društva Oleg Fomin. On objašnjava da je predstavniku Sirijske opservatorije za ljudska prava Ramiju Abdul Rahmaniju osnovni cilj da ugrozi saveznike režima Bašara el Asada i Rusije.
Prema rečima Fomina, to čime se on bavi je čisto psihološki, informacioni rat — može ga finansirati bilo koja banka, ali novac može dolaziti i iz samog Lenglija, sedišta CIA.
„Elementi objektivne informacije, koje on nekada servira, tu služe kao maska. Što se tiče njegovih navodnih izvora, uopšte nije isključeno da su ovde umešane i izraelske službe, jer one za to mogu imati svojih interesa. Kod nas o tome niko ne govori i ne piše: a Izrael je u prvom redu zainteresovan da dođe do raspada Sirije i pretvaranje preostalih teritorija u nekakve kvazidržave, s obzirom da je Asadov režim zapravo glavna smetnja njihovom postojanju“, kaže Fomin.
O tome kako dobijamo informacije o sukobima u Siriji, i ko ih zloupotrebljava, za Sputnjik objašnjava Dušan Proroković, Centar za strateške alternative.
„Mi smo do sada imali četiri kanala za prikupljanje informacija iz Sirije. Jedan je išao od zvanične sirijske vlade i njega su najčešće preuzimali ruski mediji. Drugi preko Sirijske opservatorije za ljudska prava, zatim preko Turske i Izraela. Poslednjih nedelja se puno toga poremetilo, kanal preko Turske je zatvoren, jer je izgleda ta zemlja mnogo više okupirana svojim problema. Istovremeno, sirijska opservacija za ljudska prava je dosta izgubila na legitimitetu“, navodi Proroković.
On ukazuje da postoji problem s klasifikacijom informacija o tome šta se dešava u Siriji danas i sa verodostojnošću podataka koji dolaze.
„Očigledno je da je propagandni rat u toku i možemo da naslućujemo šta sledi. Obično iza propagandnog rata dolazi do eskalacije vojnih sukoba“, ističe analitičar.
Na pitanje kome da verujemo, Proroković za Sputnjik kaže da su se za sada kao najpouzdaniji pokazali oni izvori koji su dolazili od zvaničnih sirijskih vlasti.
„Bilo je sakrivanja, bilo je preterivanja. Uglavnom se radilo o proverenim podacima, ali nije bilo laganja. Kada je reč o drugim slučajevima o informacijama koje su dolazile preko Turske i preko Sirijske opservatorije za ljudska prava ipak je bilo laži“, kaže on i objašnjava da postoje strane u sukobu kojima je u interesu da se stanje radikalizuje i da dođe do eskalacije vojnih sukoba.
„Imamo maglovit ali čini se izvestan početak pregovora o budućnosti Sirije. Sve ovo se koristi kako bi se delegitimizovao Bašar el Asad“, zaključuje Proroković.