Kristijan de Berdoar kupio je kuću preminulog kolumbijskog narko–bosa Pabla Eskobara u Majamiju za skoro deset miliona dolara. U intervju za radio Sputnjik, taj preduzetnik objašnjava zašto je „preplatio“ kuću najvećeg narko–dilera 20. veka.
„Kupio sam ovu kuću jer pored mreže restorana ’Čiken kičen‘ koji je moj osnovni biznis, bavim se investiranjem u nekretnine i radim isključivo sa nekretninama u ulici Nord bej roud u Majami Biču, gde živim. Čini mi se da je to najlepša i najprestižnija ulica u kojoj se može živeti. Uzgred, Fil Kolins je nedavno kupio sebi stan koji se nalazi dve kuće od moje. Tu živi Beri Gib iz grupe ’Bi džiz‘, glumac Met Dejmon, Kelvin Klajn, Dženifer Lopez, mnogo poznatih ličnosti živelo je u toj ulici poslednjih godina. Svako jutro idem u šetnju od sat i po tom ulicom, tokom koje razgledam kuće koje bih želeo da kupim. Krajem 2013. godine čuo sam da je roze kuća — tako nazivaju kuću Pabla Eskobara u našem kraju — ponuđena na prodaju. Povezao sam se sa vlasnikom koji je kupio tu kuću od američkih vlasti 1987. godine, koja je konfiskovala kuću sredinom osamdesetih, ’85. ili ’86. Na kraju krajeva, kuću bi kupio Rodžer Šindler, advokat koji živi u Majamiju, za oko 1,2 ili 1,3 miliona dolara. Zvao sam ga, dogovorili smo se i u maju 2014. godine ja sam napravio ugovor o kupovini kuće i postao njen vlasnik (za 9,65 miliona dolara). U tom trenutku sam shvatio koliko interesovanja u medijima pobuđuje ta kuća širom sveta. Mediji su me stalno zvali zato što je kuća pripadala Pablu Eskobaru“, kaže De Bedoar.
A kakvim se dragocenostima u toj kući nadate, šta ćete sa njima raditi ako nešto pronađete?
— Kao što verovatno znate, Pablo Eskobar je krio veliku količinu gotovine u svim kućama čiji je vlasnik bio. I imao je mnogo kuća, ne samo u Kolumbiji, nego i u drugim zemljama u koje je mogao da pobegne, u Venecueli, Portoriku, a najzad je kupio i kuću u Majamiju. To je bila jedina kuća u Americi koja je pripadala Eskobaru, ali interesantno je to što je to takođe bila jedina kuća u kojoj je važio za vlasnika. Sve ostale bile su kupljene u ime firme. To jest, on je faktički kupio kuću na svoje ime 20. marta 1980. godine. Još jedna činjenica koja se u naše vreme čini veoma čudnom jeste da je na zatvoreno zaključivanje ugovora on došao sa advokatom i koferom prepunim gotovine — oko 800.000 do 850.000 dolara. To je bezumno! Razlog zbog kojeg je on to učinio, kao prvo, u to vreme nije bilo zakona koji kažnjavaju podmićivanje i pranje novca, kao drugo, u to vreme federalne vlasti Amerike nisu znale za njega.
Ako pronađete novac, da li ste u obavezi da, prema američkim zakonima, obavestite vlast o onome što ste našli?
— Ja ne mislim tako. Čini mi se da pravo na imovinu u Americi, pored onih slučajeva kada nađete nešto nelegalno — narkotike, oružje, leš, podrazumeva da sve stvari koje se nađu u vašem posedu, bilo da je reč o novcu, brilijantima, zlatu ili drugim vrednostima, pripadaju vama.
Očekujemo da nađemo sve gore nabrojano, pošto se Eskobar proslavio time što je krio po kućama novac, oružje i druge stvari, kako bi mogao brzo da pobegne ako zatreba. Ako ste u bekstvu i neko vas prati, prvo što ćete uzeti biće torba sa novcem, zlatom ili brilijantima, odnosno ono najneophodnije.
Pretpostavljam da ćete vi potpuno demontirati kuću zato što mislite da je novac sakriven u zidovima, u udubljenjima i sličnim mestima.
— Niko do sada u toj kući ništa nije tražio, ona je u prvobitnom stanju, rekonstrukcije tu nije bilo. Pored očiglednih mesta — zidova i tavana — novac može da bude sakriven ispod bazena, fontane ili u temelju. Ove nedelje smo pozvali u kuću profesionalne tragače, sa eholokatorima, radarima i drugom savremenom tehnologijom kako bi rekli ima li u kući znakova sakrivenih stvari. U ponedeljak ćemo pozvati kinologe sa psima radi potrage za kokainom i drugim narkoticima.