„Svi predlozi za očuvanje mira i stabilnosti na poluostrvu i u severoistočnoj Aziji su i dalje važeći, uključujući i one o zaustavljanju naših nuklearnih probi i zaključivanju mirovnog sporazuma sa SAD u zamenu za obustavljanje vojnih vežbi“, prenosi državna agencija KCNA reči zvaničnika Ministarstva spoljnih poslova Severne Koreje.
Međutim, SAD nije baš oduševljena zahtevima Pjongjanga.
Zamenik američkog državnog sekretara Entoni Blinken smatra da bi Severna Koreja, ukoliko želi da razgovora sa SAD, morala da učini mnogo više kako bi pokazala da je ozbiljna u suzbijanju svog nuklearnog programa.
„Dakle, veoma je teško ozbiljno shvatiti bilo koji od njihovih zahteva, posebno u svetlu nedavnog, četvrtog nuklearnog testiranja“, dodao je on posle sastanka sa svojim japanskim i južnokorejskim kolegama.
Pjongjang je početkom meseca saopštio da je testirao hidrogensku bombu, ali još uvek nije poznato šta je u stvari tom prilikom testirano. Činjenica je da su neke agencije registrovale eksplozije, nakon čega su Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija i mnoge zemlje osudile probe.
Nedelju dana kasnije Severna Koreja je saopštila da je spremna da detonira svoju hidrogensku bombu koja bi bila u stanju da „odjednom zbriše kompletne SAD“.
Pjongjang želi da Amerika prekine da sprovodi vojne vežbe sa Južnom Korejom. U avgustu 2015. godine Severna Koreja je upozorila SAD da će „adekvatno odgovoriti“ ukoliko ne otkaže vojne vežbe sa Južnom Korejom.
Ubrzo je portparol američkog Stejt departmenta Džon Kirbi izjavio da Vašington ne planira da obustavi vojne vežbe, već da želi da ispuni svoje obaveze prema Južnoj Koreji.
U međuvremenu, Blinken je rekao da bi Severna Koreja od Irana mogla da nauči kako da obuzda svoje nuklearne ambicije, što bi dovelo do ukidanja sankcija.
Pjongjang je trenutno pod sankcijama Ujedinjenih nacija zbog svog nuklearnog i raketnog programa.