Čomski je odgovorio Erdoganu, koji ga je optužio da izražava simpatije prema teroristima.
Erdogan je nazvao Čomskog „takozvanim intelektualcem“ koji je potpisao pismo u kome od Turske traži da prekine „namerni masakr“ Kurda na jugoistoku zemlje.
Turski predsednik ga je pozvao da poseti ovu oblast u televizijskom govoru na konferenciji turskih ambasadora u Ankari. Čomski je odbio poziv i u odgovoru koji je poslao britanskom listu „Gardijan“ napisao: „Ako odlučim da idem u Tursku, to neće biti na njegov poziv, već na poziv mnogih hrabrih disidenata, uključujući Kurde koji su godinama izloženi ozbiljnim napadima“.
U otvorenom pismu naslovljenom „Nećemo da budemo deo ovog zločina“, objavljenom prošlog meseca, koje je pored Čomskog potpisalo više od hiljadu turskih i međunarodnih intelektualaca, turski predsednik je optužen da vodi rat protiv svog naroda.
„Tražimo od (turske) države da prekine namerne masakre i isterivanje Kurda i drugih naroda u regionu. Tražimo od države da ukine policijski čas, kazni one koji su odgovorni za kršenje ljudskih prava, i obešteti građane koji su oštećeni materijalno i psihološki. U tom smislu tražimo da nezavisnim nacionalnim i međunarodnim posmatračima bude dozvoljeno da uđu u ovu oblast i da im bude omogućeno da prate i izveštavaju o incidentima. Mi, naučni radnici i istraživači koji radimo na Turskoj ili u Turskoj, izjavljujemo da nećemo da učestvujemo u ovom masakru tako što ćemo ostati nemi i tražimo da se odmah prekine nasilje koje sprovodi država“, poručuju u ovom pismu.
Erdogan, koji je odlučio da se obrati direktno Čomskom, rekao je u obraćanju ambasadorima: „Neka naš ambasador u SAD pozove Čomskog, koji je izneo stavove o turskim operacijama protiv terorističke organizacije. Hajde da ga ugostimo u ovom regionu“.
Turski predsednik je mislio na Radničku partiju Kurdistana, koja se u ovoj zemlji smatra terorističkom organizacijom i protiv koje turska vojska od jula vodi akcije na jugoistoku zemlje.
Turske vlasti tvrde da su u ovim operacijama poginuli pripadnici vojnog krila ove partije. Organizacija „Hjuman rajts voč“ je, međutim, saopštila da je u njima nastradalo i stotinak civila.
Policijski čas je uveden u nekoliko gradova u ovoj oblasti, uprkos zahtevu lokalnog stanovništva da se ova mera ukine. Najmanje 162 civila su ubijena otkada je uveden policijski čas, među kojima 29 žena, 32 dece i 24 starca.
Erdogan je optužio Čomskog i ostale potpisnike da imaju „kolonijalni mentalitet“. „Vi takozvani intelektualci niste prosvećene osobe, vi ste u mraku. Vi zapravo niste intelektualci“.
U govoru koji je prenosila Al Džazira, Erdogan im je poručio: „Samo to što ste stavili potpis na parče papira ništa ne znači. (…) Čomski može da se uveri šta se dešava u Turskoj svojim očima, a ne kroz pogled pete kolone. Neka ti intelektualci dođu u Tursku, siguran sam da ćemo im pokazati pravu sliku“.
U pismu „Gardijanu“ Čomski je optužio Erdogana za dvoličnost. „Turska optužuje DAEŠ (za napade na Istanbul), organizaciju koju je Erdogan pomagao mnogo puta, kao što je podržavao Nusra front, koji nije ništa bolji. Onda je pokrenuo tiradu protiv onih koji osuđuju njegove zločine protiv Kurda, koji su glavna snaga na terenu koja se suprotstavlja DAEŠ-u, kako u Siriji tako i u Iraku. Da li je potreban dalji komentar?“.
Turski Savet za više obrazovanje pridružio se Erdoganu u osudi intelektualaca i poručio da će da pokrene pravni postupak protiv turskih potpisnika.
Odgovor turske policije nije izostao. Dvanaest turskih intelektualaca, potpisnika pisma, uhapšeno je zbog „propagande zastrašivanja“, a isto preti još devetorici akademskih radnika.