Prema podacima izvora „Komersanta“, Beograd se obratio Moskvi povodom ruskog PVO sistema pošto je Hrvatska saopštila da namerava da od SAD nabavi operativno-taktičke rakete MGM-140 ATACMS, koje mogu da obaraju ciljeve na rastojanju od 300 kilometara.
„Srpska vojska smatra da će pojavljivanje ovakvog oružja na Balkanu promeniti ravnotežu snaga u regionu. Ali, pomoć od onih koji ih tako aktivno zovu u NATO nisu dočekali. I bili su prinuđeni da se obrate nama“, kaže izvor.
Srpski zahtev već je upućen u Rusiju. Specijalna komisija za vojno-tehničku saradnju dveju zemalja razmotriće ga do kraja januara, o čemu je nedavno govorio i ruski vicepremijer Dmitrij Rogozin.
„Mi ćemo ovaj spisak proučiti s najvećom pažnjom, razmotrićemo ga i u skladu s mogućnostima ispuniti“, obećao je Rogozin.
Prema podacima „Komersanta“, srpsku vojsku interesuju pre svega sistemi PVO srednjeg („buk“ i „tor“) i malog („pancir-S1“) dometa.
Što se tiče pitanja o isporuci kompleksa zemlja—vazduh S-300, tokom susreta u Beogradu ono nije potegnuto, pošto srpski vojni budžet ne dopušta takvu vrstu kupovine.
Pored toga, prema informacijama lista, Ministarstvo odbrane Srbije namerava da popuni svoj avio-park s nekoliko lovaca tipa MiG-29.
Srpska vojska sada ima deset aviona MiG-29 (računajući šest kupljenih od Rusije 2013. godine), jedanaest aviona MiG-21, kao i nekoliko desetina lovaca J-22 „orao“.
Izvori lista tvrde da ako Moskva i Beograd usaglase količinu neophodnih sistema PVO i aviona, oni će biti isporučivani iz postojećih resursa Ministarstva odbrane Rusije, uz naknadnu modernizaciju.
Ta varijanta će za Srbiju biti i brža i jeftinija, piše list i navodi da će to omogućiti očuvanje balansa snaga u balkanskom regionu.