Plan predviđa da te države zajednički nadziru migrantski tok na granici Slovenije i Hrvatske.
Konkretniji pregovori o zajedničkoj saradnji nemačke, austrijske i slovenačke policije na jačanju kontrole migrantskog talasa vođeni su u Šentilju na nivou direktora slovenačke i austrijske policije, ali političke odluke tri vlade još nema, kazao je Karl-Hajnc Grundbek, iz službe za odnose s javnošću austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
On je dodao da zato ne može da govori o pojedinostima niti koliko će policajaca čuvati slovenačku šengensku granicu, prenosi hrvatski portal „Indeks“.
Austrijska policija očekuje da bi nove mere smanjivanja priliva migranata mogle početi krajem ovog meseca, a negirala je najave da će istovremeno pojačati sigurnosne mere na granici sa Slovenijom kako bi sprečila ilegalan ulazak migranata, navodi STA.
Slovenački premijer Miro Cerar je u četvrtak u Berlinu o svojim predlozima za obuzdavanje talasa migranata govorio s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. On je najavio da će svoje predloge u petak predstaviti svim liderima Evropske unije.
Većina Austrijanaca za zatvaranje granica za izbeglice
Prvo istraživanje javnog mnjenja posle napada na žene tokom novogodišnje noći u Nemačkoj i Austriji pokazuje da velika većina Austrijanaca želi da obustavi svaki dalji prijem izbeglica, pokazuje istraživanja bečkog dnevnika Esterajh.
Čak 76 odsto Austrijanaca smatra da treba zatvoriti granice za izbeglice, a 48 odsto ispitanika ističe da odmah treba obustaviti prijem izbeglica, dok je 28 procenata mišljenja da se može u zemlju pustiti još samo 20.000 novih azilanata.
Prema ranijim procenama austrijskih vlasti, u ovoj godini treba očekivati dolazak oko 120.000 podnosilaca molbi za dobijanje azila.
Anketa je pokazala da 75 odsto Austrijanaca smatra da je Austrija preopterećena izbeglicama, i da njihov broj više nije podnošljiv.
Zbog toga 76 odsto njih zahteva gornju granicu za prihvat podnosilaca molbi za dobijanje azila, a zanimljivo je da velika većina pristalica najvećih partija — vladajuće Socijaldemokratske partije (SPO) (64 odsto), Narodne stranke (OVP) (88) i opozicione Slobodarske stranke (FPO) (92) — smatra da treba uvesti ovu meru.
Strah od izbeglica vlada zbog osećaja nesigurnosti, na šta ukazuje podatak da 69 odsto Austrijanaca, posle napada na žene u Kelnu, očekuje porast stope kriminala zbog azilanata.
Čak 89 odsto očekuje više provala u stanove i kuće zbog povećanog broja azilanata, dok 83 odsto strahuje od seksualnih napada, a 69 procenata strepi od terorističkih napada.