Dejvid Bouvi (1947—2016) osim što je bio jedna od najvećih zvezda, bio je i jedan od najuticajnijih rok muzičara. Tokom svoje poluvekovne karijere objavio je 26 studijskih i devet živih albuma, 46 kompilacija, 111 singlova i tri albuma filmske muzike. Osim toga, bio je poznat i po zajedničkim projektima sa kolegama iz šou-biznisa.
Povodom smrti jednog od najznačajnijih svetskih muzičara 20. veka, podsećamo vas na sedam zajedničkih projekata Bouvija i njegovih kolega.
Too sad for words #RIPDavidBowie @BrixtonBlog pic.twitter.com/bdMANVKiq5
— Poeticat (@Poeticat) January 11, 2016
Lu Rid
Početkom 70-ih, Lu Rid je bio „debelo“ zavisan od heroina. Po napuštanju najznačajnije njujorške alternativne grupe „The Velvet Underground“ pokušao je da započne solističku karijeru. Njegov prvi solo-album ostao je nezapažen, ali je 1972. Bouvi priskočio u pomoć svom uzoru i zajedno sa svojim gitaristom Mikom Ronsonom producirao drugi Ridov album „Transformer“. „Transformer“ je najkomercijalniji Ridov album, zaslužan za njegov „kambek“, a na albumu se u nekoliko pesama može čuti Bouvijev prateći vokal.
Igi Pop
Igi Pop je druga američka andergraund legenda za čiji je uspešan „kambek“ Bouvi zaslužan. Sredinom 70-ih, na početku svoje „berlinske faze“, Bouvi je radio zajedno sa Igijem Popom na njegova prva dva albuma — „Idiot“ (1976) i „Last for life“ (1977), s tim što je na prvom albumu zajedno sa Igijem bio koautor svih pesama i producent, a na drugom koautor muzike za većinu i koproducent. Zahvaljujći Bouviju, Igi je i danas aktivan i slavan.
Džon Lenon
Sredinom 1975. godine, radeći na albumu „Young Americans“ u Njujorku, Bouvi je sreo Džona Lenona i tokom jednog zajedničkog „džem sešna“ nastala je pesma „Fame“. Kao autori su potpisani Bouvi, Lenon i Dejvidov gitarista Karlos Alomar. Lenon je svirao gitaru i pevao prateće vokale.
Brajen Ino
Za zvuk Bouvijevog najuticajnijeg albuma „Low“, prvog iz „berlinske trilogije“, u dobroj meri je zaslužan i tada bivši klavijaturista „Roksi mjuzik“ Brajen Ino, koji će kasnije postati jedan od najznačajnijih inovatora i producenata pop muzike. Iako nije potpisan kao producent, Ino je značajno doprineo Bouvijevom „novom zvuku“. Bio je koautor jedne pesme i odsvirao je klavijature.
„Kvin“
Krajem 1981. dok su „Kvin“ radili na albumu „Hot space“, Bouvi se pojavio u studiju ne bi li otpevao prateće vokale u pesmi „Cool Cat“. Međutim, ni Bouvi ni „Kvin“ nisu bili zadovoljni kako je pesma ispala, ali je tokom „džem sešna“ nastala zajednička pesma „Under Pressure“ — druga „Kvinova“ i treća Bouvijeva koja se popela na vrhu britanske top-liste.
Mik Džeger
Zajedno sa Mikom Džegerom, Bouvi je 1985. obradio stari soul klasik „Dancing in the Street“. Namera im je bila da uživo tokom koncerta zajedno otpevaju pesmu, Bouvi iz Londona a Džeger iz Njujorka, ali im slabe satelitske veze to nisu dozvolile.
Tina Tarner
Na svom 17. albumu, Bouvi je naslovnu pesmu „Tonight“ otpevao zajedno sa Tinom Tarner. Reč je o pesmi koju je napisao sa Igijem Popom, a čija se originalna verzija pojavila na Igijevom albumu „Last for life“.