Deo odgovornosti za ono što se dogodilo u Kelnu snosi gradska policija, čiji je šef već smenjen.
Ne treba, međutim, negirati ni druge, važnije aspekte ovog problema, koji vlada Merkelove i dalje pokušava da prenebregne.
Reč je, pre svega, o činjenici da su ogromnu većinu napadača činili građani zemalja Afrike i Bliskog istoka. To izaziva strahovanje u vezi s tim koliko čvrsto imigranti mogu da budu integrisani u nemačko društvo.
I ovo pitanje postaje sve ozbiljnije jer priliv izbeglica koje traže utočište u ovoj zemlji raste iz dana u dan, navodi autor članka.
Nemačka vlada ne može da ide na kompromis i da prećutkuje zločine, nezavisno od rase, nacionalne ili religiozne pripadnosti prestupnika.
Nešto slično je pokušavala da preduzme i Velika Britanija kada su gradske vlasti radije prećutkivale temu nasilja nad decom koje je izvršila pakistanska banda kako ne bi potpirivale sukobe na nacionalnoj osnovi, naglašava list.
U slučaju napada u Kelnu dogodila se slična situacija, nemačka policija i državni mediji su veoma sporo i dozirano objavljivali informacije o događajima, trudeći se da ne izazivaju negativne emocije prema migrantima.
Nemačka vlada ne može večno da uživa u blagorodnosti ciljeva svoje migracione politike i dužna je ozbiljno da se zamisli nad rešavanjem krize do koje je dovela.
Ne tako davno Merkelova je izrazila zabrinutost zbog toga što integracija imigranata u zemlji praktično ne postoji. Ona je navela da koncepcija multikulturalizma, prema kojoj ljudi raznih nacionalnosti mogu da žive u odvojenim zajednicama, nikako se ne prožimajući jedni s drugima, predstavlja veliku zabludu.
Politika „otvorenih vrata“ Merkelove neće imati šanse sve dok ne budu preduzete mere za jačanje integracije izbeglica koje će pomoći da se smanji delikvencija među migrantima.
„Nemačka i njena kancelarka neće moći da prežive još jedan Keln“, zaključuje list.