Uzimajući u obzir da je tokom dva svetska rata većina zemalja međusobno ratovala u okviru dve koalicije, sadašnje okolnosti ne mogu da se okarakterišu kao treći svetski rat jer danas nema takvog sukoba dva neprijateljska bloka, smatra analitičar.
„Zbog toga nema nikakvog trećeg svetskog rata, kao ni brojnih regionalnih ratova koji nisu povezani jedan s drugim. U svetu deluju tri sukoba koji mogu da izazivaju ratove“, piše on.
Prema mišljenju Alberonija, prvi jeste sukob Sjedinjenih Američkih Država i Rusije.
„Posle pada Berlinskog zida Amerika se uplašila da bi ekonomski savez zapadnoevropskih zemalja i Rusije, koja ima ogromne teritorije u azijskom regionu, mogao da postane suviše moćan i zbog toga je učinila sve da bi odvojila Rusiju od Evrope, a zatim ih je obe okrenula protiv islamskih država“, smatra on.
Drugi konflikt je vezan za preporod obnavljanje raspoloženja u islamskom svetu, piše kolumnista. U mnogim zemljama nastali su radikalni pokreti, čiji učesnici teže da se vrate svojim izvorima.
Treći sukob, prema mišljenju autora članka, razvio se unutar samog islamskog sveta – među šiitima i sunitima. Ovaj rat se vodi u Iraku, Siriji i Jemenu.