„Vojno najjača koalicija, na čelu s Rusijom Vladimira Putina, uključuje Iran, režim (sirijskog predsednika) Bašara el Asada, Hezbolah i Irak“, navodi analitičar i dodaje da je njihov cilj zaštita Damaska, osvajanje Alepa, uspostavljanje čvrste kontrole nad zapadnom Sirijom, kao i potiskivanje terorista DAEŠ-a (takozvana Islamska država).
Prema mišljenju Molinarija, ovakav scenario je potpuno ostvariv ako se ima u vidu da ustaničke snage koje se bore protiv sirijskog predsednika nisu u stanju da se usprotive ruskoj avijaciji.
Postojanje sunitske koalicije koja stoji iza islamskih ustanika koji nisu stupili u DAEŠ ne dozvoljava, ipak, da se s punom sigurnošću govori o uspešnom ishodu ove operacije.
Koalicijom upravljaju Saudijska Arabija i Turska, uz finansijsku podršku Katara, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina.
Rijad i Ankara podržavaju ustaničke grupacije koje se bore protiv Asada sa ciljem stvaranja nove sunitske države zasnovane na podršci sirijskih plemena i neprijatelja-alavita koji su u osnovi vladajuće partije u Siriji.
Cilj treće koalicije koju predvode SAD jeste grad Raka – prestonica DAEŠ-a, kojem Sjedinjene Američke Države u narednoj godini nameravaju da nanesu ozbiljan strateški udar.
Prema rečima analitičara, pojačanje tempa vojne operacije treće koalicije povezano je s isticanjem mandata Baraka Obame koji želi da napusti predsedničku funkciju s određenim vojnim uspehom, da oslabi ili čak uništi DAEŠ.
Iz istog razloga, smatra Molinari, Kremlj pojačava svoje akcije, računajući na to da će Siriju iskoristiti za stvaranje sfere ruske hegemonije na Bliskom istoku pre nego što se u Beloj kući pojavi novi, odlučniji predsednik.
„Otuda proističu prognoze za 2016. godinu, prema kojima će svi glavni igrači na Bliskom istoku biti zainteresovani za to da se što brže postignu strateški rezultati koji nisu spojivi jedni s drugima, zbog toga će postojati rizik od sukoba na nivou nacionalnih interesa“, smatra novinar.