O tome da li je Haški tribunal oruđe međunarodne pravde ili oruđe američkog interesa i kako je Tužilaštvo u Hagu priznalo da su međunarodne sankcije SR Jugoslaviji 1992. godine uvedene pod lažnim izgovorom, u prvom delu emisije govorili su bivši premijer Vlade Republike Srbije i potpredsednik Vlade Savezne Republike Jugoslavije Nikola Šainović i advokat Goran Petronijević.
— Nikola Šainović: Treba da radimo na tome da vratimo u Srbiju ljude koji svoje kazne izdržavaju u inostranstvu.
— Nikola Šainović: Zločini koje su počinili naši ljudi nisu smeli da se dese. Srbija ne toleriše zločine i ona stoji na stanovištu da se za zločin mora odgovarati.
— Goran Petronijević: Nasera Orića je Haški tribunal optužio za krađu tri „smederevca“ i neka batinanja, a u tom kraju je ubijeno preko 3.000 Srba tokom rata.
— Goran Petronijević: Kada se sudi Srbima Haški tribunal nikada neće primeniti one standarde kada se sudi drugima. I to je ono što ga diskredituje.
— Goran Petronijević: NATO je u svim ovim nesrećnim ratovima imao saveznike. Jedini koji to nisu bili, koji su im bili protivnici, bili su Srbi.
— Goran Petronijević: Svaka odluka u Haškom tribunalu ima političku pozadinu.
— Nikola Šainović: Haradinaj nije iznosio odbranu i oslobođen je optužbe.
— Nikola Šainović: Drugostepenu presudu sam čekao četiri i po godine!
— Goran Petronijević: Famozni genocid u Srebrenici je isfabrikovan!
— Goran Petronijević: Odluku o ponavljanju suđenja Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću vezujem za velike plate službenika, sudija i tužilaca Tribunala.
— Nikola Šainović: Prve tri godine u Hagu bile se najteži period, pune pokušaja da me slome, da me nateraju da sarađujem i da svedočim.
— Nikola Šainović: Za budućnost sveta je važno da se povrati autoritet Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
— Nikola Šainović: Naš prostor je segmentiran tokom devedesetih godina zato što NATO sve radi gledajući u Rusiju.
— Goran Petronijević: Slovence niko ne spominje, a i u toj zemlji je bilo ratnih zločina.
— Goran Petronijević: Raspad Jugoslavije dogodio se ne iznutra, nego spolja. On je pripreman, organizovan i dirigovan je spolja.
— Goran Petronijević: Srbi su postali žrtve Haškog tribunala.
— Nikola Šainović: Sud u Hagu je formiran ad hok i sve što se tamo dešava je ad hok.
O tome kako se Rusija ponovo uzdigla do statusa svetske sile, kakva je budućnost svetskog poretka koji je uspostavljen posle pada Berlinskog zida i završetka Hladnog rata, hoće li Sjedinjene Američke Države mirno pristati na podelu globalnog uticaja sa Rusijom i Kinom, ili klizimo ka daleko neizvesnijoj budućnosti i šta za Srbiju znači uspostavljanje novih odnosa na globalnoj (geo)političkoj sceni u drugom delu emisije govorili su novinar lista Politika Bojan Bilbija i politikolog Aleksandar Pavić.
— Bojan Bilbija: Današnji međunarodni odnosi se odlikuju sukobima, a ne saradnjom, nažalost.
— Aleksandar Pavić: Deluje kao da je globalni rat u vazduhu.
— Aleksandar Pavić: Putin igra javnu, transparentnu igru i tu je njegova prednost.
— Aleksandar Pavić: Rusi znaju da Turci nisu mogli da obore „suhoj“ bez logističke podrške Amerike.
— Bojan Bilbija: Da bi se Rusija i Amerika pomirili SAD mora da povuče pedeset antiruskih rezolucija koje je usvojila. Danas su i dalje na snazi sankcije usvojene protiv SSSR–a, koje Amerika sprovodi protiv Rusije.
— Aleksandar Pavić: DAEŠ je sredstvo za postizanje pragmatičnih i nečasnih američkih ciljeva.
— Aleksandar Pavić: Da nije Amerike ne bi bilo ni DAEŠ–a, ni OVK, ni talibana, ni Al Kaide. Ona proizvodi ekstremiste i to je njen način da kreira svet prema svojim potrebama. Teroristi destabilizuju i uništavaju zemlje, a onda dolaze Jenkiji da srede situaciju.
— Bojan Bilbija: Vladimir Putin je bio u Organizacionom odboru desanta na Prištinu i za to je dobio vojno odlikovanje.
— Bojan Bilbija: Multipolarni svet je rođen kada je Jevgenije Primakov okrenuo avion nad Atlantikom.
— Bojan Bilbija: Za probleme sa „Folksvagenovim“ automobilima se znalo pre godinu i po dana, ali ta vest je puštena u javnost tek sada, kada je počelo otopljavanje odnosa Rusije i Nemačke.
— Bojan Bilbija: O Rusiji kao regionalnoj sili, sa nipodaštavanjem, prvi je govorio američki predsednik Barak Obama. Njemu je tada bila potrebna takva retorika kako bi nagovorio Evropsku uniju da uvede sankcije Rusiji.
— Aleksandar Pavić: Amerika je ovde (Balkan) nametnula rat, pa zatim mir.
— Aleksandar Pavić: I Rusija i Kina se drže međunarodnog prava, koliko god to mogu.
— Bojan Bilbija: Rat u Siriji je misteriozan. Protivnici se pojavljuju, pa nestaju. Sada vidimo da se teroristi bave biznisom. To je više poslovna, nego ratna grupacija.
Hvala što ste nas slušali i čitali!