Prema zvaničnim podacima, Turska i Izrael su ugovorili razmenu ambasadora. Osim toga, Ankara planira da gradi gasovod iz Izraela.
Poslanik turske opozicione Narodne republikanske stranke Ozturk Jilmaz kaže za Sputnjik da zbog krize u odnosima sa Moskvom, Ankara hitno traži zamenu za ruski gas.
Ali kako ističe političar, Turska je 2010. godine postavila tri uslova za normalizaciju: zvanično izvinjenje izraelskog rukovodstva, isplatu nadoknade rođacima poginulih i prekid blokade Sektora Gaze.
„Mislim da upravo treći uslov koči pregovarački proces. Mislim da obe zemlje shvataju da bi bilo teško, a možda i nemoguće naći konzenzus po tom pitanju“, kaže Jilmaz.
On smatra da Turska traži alternativne pravce za saradnju nakon što je pogoršala odnose sa Rusijom, Irakom i Sirijom.
I portparol prokurdske Demokratske stranke naroda Ajhan Biljgen kaže za Sputnjik da je zbližavanje Turske i Izraela rezultat pogrešne politike Ankare po pitanju sirijske krize.
„Ova politika je dovela do pogoršavanja situacije na tursko-sirijskoj granici i slabljenja pozicija Turske u regionu. Ali zbližavanje sa Izraelom je ozbiljan rizik i to bi moglo da ugrozi odnose između ključnih igrača na Bliskom istoku“, kaže Biljgen.
Ruski stručnjak za ovaj region Stanislav Tarasov kaže da se Ankara trenutno oseća „usamljeno“ i pokušava da definiše novi politički kurs nakon što nije uspela da posvađa Rusiju i NATO i spreči zbližavanje stavova Ruske Federacije i SAD.