„Ova alijansa je, verovatno, stvorena kako bi ublažila kritiku Zapada koji se često žali što se islamski svet nedovoljno zalaže za borbu protiv terorizma i ekstremizma“, piše list.
Saudijski ministar inostranih poslova je uveren da alijansa neće imati samo vojnu komponentu, nego će se boriti i protiv ideologije i finansiranja terorizma, pri čemu nije reč samo o DAEŠ-u (takozvanoj Islamskoj državi) nego i o terorizmu uopšte, navodi Tejlor.
Autor članka skreće pažnju na to da u samoj Saudijskoj Arabiji pod terorizmom podrazumevaju bilo koju politiku političkog sistema zemlje, i postavlja pitanje da li će takav pristup važiti za celu alijansu.
Analitičar „Vašington posta“ navodi da su mnoge zemlje, među kojima su Pakistan, Liban i Malezija, bile iznenađene kada su iz medija saznale da su „članice organizacije“.
Zemlje poput Iraka i Irana nisu uključene u alijansu, očigledno zbog svoje šiitske većine, smatra Tejlor.
Koliko god da vlasti Saudijske Arabije uveravaju javnost da ova alijansa nije sunitska organizacija, ona najviše podseća na produžetak sunitske koalicije koju Rijad predvodi u Jemenu, smatra autor, a pokretačka snaga ove alijanse jeste suparništvo s Iranom.