Žalbeno veće Haškog tribunala, naime, odlučilo je da suđenje Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću bude vraćeno na početak posle 13 godina procesa i prvostepene presude kojom su oslobođeni optužbi za zločine počinjene nad nesrpskim stanovništvom u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Sud će u novom procesu ovim bivšim rukovodiocima Državne bezbednosti primeniti nove kriterijume prilikom procene da li su njihova dela imala za cilj pomoć drugima u činjenju ratnog zločina.
Suludi aršini
Osnovana razlika u tim kriterijuma, kako nam pojašnjava dobar poznavalac prakse u Hagu Toma Fila, jeste u tome treba li da znate da će neko izvršiti ratni zločin ili neće to učiniti.
„Sada po ovoj praksi vi ne morate da znate ništa, ali šta god oni urade vi ćete odgovarati. Znači, da ste im, na primer, donosili hranu, piće, svinje da jedu, šta god hoćete, a oni izvrše ratni zločin posle toga, vi ste krivi što ste im nosili hranu. Potpuno je suluda priča“, kategoričan je Fila.
Međutim, prema istim kriterijumima suđenja, oslobođeni su osim Stanišića i Simatovića, i hrvatski general Ante Gotovina i srpski general Momčilo Perišić, pa se postavlja pitanje mogu li i njihove presude biti dovedene u pitanje i vraćene na početak?
Ako bi prema novom principu Stanišić i Simatović bili osuđeni, advokat Branislav Tapušković koji je više od decenije učestvovao u procesima pred Haškim tribunalom, smatra da bi se tada moglo postaviti pitanje može li se obnoviti postupak i prema svima onima koji su do sada na drugi način rešili svoju sudbinu pred Haškim sudom, jer bi za to postojao pravni osnov.
„To je sad jedno vrzino kolo i na najbolji mogući način pokazuje koliko taj sud nije ni do današnjeg dana izgradio praksu, nego sve rešava ad hok, prema ko zna kakvim potrebama. To je prosto neshvatljivo, tako da tu teško zdrava pravnička logika može na bilo koji način da pomogne“, tvrdi Tapušković za Sputnjik.
Antisrpske želje
S druge strane, njegov kolega Fila pojašnjava da je razlika slučaja Stanišića i Simatovića od slučaja generala Gotovine i Perišića u tome što su prvo Gotovina a zatim i Perišić oslobođeni u drugostepenom postupku, po žalbi.
Fila za Sputnjik podseća da je Hag promenio standard i u procesu Nikoli Šainoviću i u postupku generalu Vladimiru Lazareviću, odnosno nisu prihvaćeni standardi koji su prihvaćeni u slučaju Gotovine i Perišića.
„Odbili su da to urade rekavši da je to bilo za te slučajeve, a za ovo nećemo. Sad, jedan dan vam sude ovako, drugi dan vam sude onako, zato što je to ruganje međunarodnom pravu“, kategoričan je Fila.
To je, tvrdi Fila, izlaženje u susret antisrpskim željama.
„Verujte mi, kad god vidite oslobađajuću presudu u Hagu, prozovite Ameriku i Veliku Britaniju jer uvek su njihovi interesi bili iza takve odluke. A onda to za ostale optužene ne sme da važi“, tvrdi Fila.
„Gotovinu su ostavili Amerikanci, onda su Perišiću primenili istu tu priču, ali kad su morali Stanišiću i Simatoviću, iskoristili su žalbeni postupak da ukinu oslobađajuću presudu. To je dokaz da Jovica i Franko Simatović nisu radili za Ameriku. Da jesu, bila bi presuda potvrđena“, precizira Fila.
Na pitanje da li ovakva odluka ima političke a ne pravne motive, Branislav Tapušković kaže da je toga oduvek bilo.
„Da li to sad ima veze sa svim ovim događajima u Bosni i Hercegovini, ne bih u to da ulazim, ali verujte mi da čovek ponekad i na tako nešto pomisli. Vidite da se stalno govori o nekim problemima koji su vezani za Dejtonski sporazum. Da li to sad ima veze sa tim, nikad nije to isključeno“, sumnjičav je Tapušković.