Čestitajući Srbiji na otvaranju prvih pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom, ambasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi rekao je da Srbija ne mora da se pridruži NATO-u ukoliko želi da postane članica EU, podsetivši da unutar EU postoje zemlje poput Austrije, Švedske i Finske, koje to takođe nisu.
„Postoji jedna zajednička ideja koju EU zastupa, a to je da sve zemlje-članice EU imaju jake veze sa zemljama preko okeana. Srbija ne mora da se pridruži NATO-u, ali treba da razmisli ko su njeni partneri i ideali“, poručio je Kirbi.
Ocenio je da je nivo saradnje između Srbije i NATO-a u poslednjih nekoliko godina značajno napredovao.
„Srbija je napravila dramatičan napredak u poslednje tri godine“, ocenio je Kirbi istakavši da je tome značajno doprinela i „normalizacija odnosa sa Kosovom, potpisivanje Briselskog sporazuma 2013. i usvajanje Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) Srbije i NATO-a“.
Međutim, kako je istakao, brojne ankete pokazale su da javno mnjenje u Srbiji ne podržava članstvo u Alijansi.
„Srbija nije još spremna da se pridruži NATO-u“, smatra Kirbi, navodeći da je razlog tome što srpska ekonomija nije dovoljno jaka da bi sebi mogla da priušti to članstvo.
Kako je objasnio, Srbija mora prvo da ojača svoje institucije i privredu kako joj članstvo u NATO ne bi predstavljao preveliki teret.
Ambasador je dodao da će SAD kada, kako je naglasio, Srbija bude spremna i članstvo u NATO joj bude ponuđeno „sa velikim interesovanjem učestvovati u razgovorima o njenom pridruživanju Alijansi“.
Direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić je takođe čestitala Srbiji na otvaranju prvih pregovaračkih poglavlja sa EU ocenivši da je 2015. godine bila dobra godina za Srbiju.
„Srbija je na dobrom putu. Pokazala se vrlo odgovorno prema izbegličkoj krizi i pokazala je razumevanje da sarađuje sa partnerima i da ne zatvara granice“, poručila je Milićeva istakavši i da je veoma značajno što je ove godine Srbija usaglasila IPAP sa NATO-om i nastavila normalizaciju odnosa sa Prištinom.