„U našoj zemlji osnovane su velike kompanije koje trguju naftom, od kojih većina ima sedište u Ženevi“, navodi se u članku švajcarskog lista La Matin.
Na osnovu dokumenata u koje je imao uvid, La Matin potvrđuje se da nekoliko velikih švajcarskih kompanija izvozi crno zlato iz Turske — zemlje koja se sumnjiči da pomaže DAEŠ-u da se obogati transportom njenih barela nafte.
List podseća da su na pres-konferenciji u Moskvi početkom decembra predstavnici Ministarstva odbrane Rusije izjavili da imaju dokaze da militanti DAEŠ-a poseduju osam i po hiljada cisterni, kojim se prevozi do 200 hiljada barela nafte svakodnevno.
Matin Dimanš u vezi s tim podseća da su još početkom 2015. godine eksperti Grupe za izradu finansijskih mera za borbu sa pranjem novca (FATF) došli do zaključka da se, „pošto je DAEŠ 2014. godine preuzeo kontrole nad naftnim rejonima, obim švercovane nafte zaplenjene u sedam rejona Turske, povećao i dostigao 20 miliona litara“.
U članku se dalje navodi mišljenje britanskog specijaliste za bezbednost pomorskog transporta Žorža Kurtsoglua da se odlični pokazatelji rada turske luke Džejhan kroz koju se vrši trgovina nafte „ne mogu objasniti globalnim kretanjima na tržištu“, ali da to odgovara „periodu kada je DAEŠ uspostavio kontrolu nad naftnim poljima u Siriji i Iraku“.
„Nafta DAEŠ-a nalazi se među 50 miliona tona sirove nafte koja svake godine prolazi tranzitom kroz luku Džejhan“, konstatuje list.
Pozivajući se na dokumentacijsku potvrdu svedočenja, ona saopštava da je „nekoliko kompanija sa centrom u Švajcarskoj nedavno kupilo naftu preko luke Džejhan“.
La Matin nema dokaza da je to bila nafta DAEŠ-a.
Ipak, list navodi mišljenje niza eksperata koji smatraju da postoji veliki rizik da se upravo radi o tome. Između ostalog, francuski ekspert Žan-Šarl Brizar kategorički je izjavio: „Rizik je veliki jer je crno zlato zamenljiv materijal i zato je nemoguće pronaći tragove“.
Sa svoje strane, predsednik grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, Danijel Teleslaf, pojasnio je: može se odrediti poreklo nafte hemijskim metodama, ali postoje načini prerade koji to onemogućavaju.
„Osim toga, kada se nafta iz nekoliko izvora pomeša, ne može se saznati da li je ona došla iz Sirije“, naveo je on.
Mnoge, ipak, brine problem mogućeg posrednog finansiranja terorizma preko Švajcarske.