U prvom delu emisije od 17 sati o tome koji su razlozi poziva Crnoj Gori da uđe u NATO, ko traži da se čitav Balkan nađe u NATO–u do 2020. godine, hoće li se Srbija i Republika Srpska naći pod pojačanim pritiskom Vašingtona i hoće li Rusija i Kina to dozvoliti govorili su profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu Slobodan Samardžić i bivši dopisnik Si–En–Ena i Bi–Bi–Sija Jovan Kovačić.
— Slobodan Samardžić: Švedska, Austrija i Švajcarska su neutralne, ali su vojno bliske NATO–u.
— Jovan Kovačić: Ima puta u EU bez puta u NATO, samo to zavisi od načina pregovaranja zemlje-kandidata.
— Slobodan Samardžić: Međunarodni odnosi se polako vraćaju u ravnotežu, ali ona se nikada ne postiže bez sile, nasilje i žrtava.
— Jovan Kovačić: Unipolaran svet nije dobar, multipolaran jeste. Konkurencija je majka svakog progresa.
— Slobodan Samardžić: U međunarodnim odnosima modus vivendi se ostvaruje tek nakon pomoći sile.
— Jovan Kovačić: Bela kuća će zažaliti što je gurnula Rusiju i Kinu, te dve sile, jednu drugoj u zagrljaj.
— Jovan Kovačić: NATO nije imao planove za Balkan, ali se tu vratio nakon što je počeo da se oseća rast ruskog uticaja.
— Slobodan Samardžić: Kina na vojnobezbednosnom planu još uvek nije na američkom i ruskom nivou. Njoj je potrebno neko vreme da ih dostigne.
— Jovan Kovačić: Mi ne znamo kako će Evropska unija da izgleda za pet ili deset godina. Ne znamo šta će se dešavati ni sa NATO-om, koji je sada u problemu.
— Jovan Kovačić: Umesto da se bori protiv terorista, Turska bombarduje one koji se jedini zaista borbe protiv njih, a to su Kurdi.
— Slobodan Samardžić: Saradnja sa NATO-om je ozbiljna. Vi imate veliko učešće srpske vojska u ratovima koje vode države Evropske unije. To je jedna vezana politika. Tako se mi pripremamo za ulazak u NATO.
— Jovan Kovačić: Već više decenija nas bije glas da nismo konzistentni. Kažemo jedno, a radimo drugo. Poslednjih par godina ne radimo tako.
— Jovan Kovačić: Zapad danas na Rusiju gleda kao na SSSR, kroz zastarelu i pogrešnu optiku.
— Slobodan Samardžić: Rusija nikada nije vladala Balkanom, ali je tu imala svoje interese. NATO želi da zaokruži taj prostor.
— Jovan Kovačić: Ne treba sebi da dajemo veći značaj nego što ga zaista imamo.
— Slobodan Samardžić: NATO ne zanima kakav je režim, da li je autokratski ili demokratski. Portugal, Grčka, Turska su bile dosta autokratske države kada su ušle u NATO.
— Jovan Kovačić: Crna Gora će ulaskom u NATO izgubiti podršku Rusije u međunarodnim telima.
— Slobodan Samardžić: Ako jedna vojna organizacija doprinosi demokratizaciji i ljudskim pravima onda to nije dobro ni za koga.
— Jovan Kovačić: Ne očekujem pozivnicu NATO-a Srbiji u skorije vreme. Ne verujem da će se to desiti u sledećih pet godina.
— Slobodan Samardžić: Vi u Crnoj Gori imate stranke koje su za NATO, a koje su protiv Vlade Mila Đukanovića.
— Slobodan Samardžić: Srbi u Crnoj Gori su 100 odsto protiv NATO-a, a broj onih koji su protiv NATO-a u Crnoj Gori je mnogo veći od broja Srba u toj zemlji.
— Jovan Kovačić: Ulazak Crne Gore u NATO će se osetiti u njenom budžetu zbog odnosa sa Rusijom.
— Slobodan Samardžić: U Srbiji raste broj ljudi koji ne žele da uđu u NATO. Evropska unija i NATO, to vam je kao nokat i meso.
— Slobodan Samardžić: Ulazak u EU mora pre toga da uđe u NATO, iako to nije pisano pravilo. To je nepisano pravilo.
— Jovan Kovačić: Kao što nas ruski partneri ne pritiskaju da uđemo u njihovu orbitu, tako ja ne verujem ni da Zapad pritiska Srbiju da uđe u orbitu NATO-a.
— Slobodan Samardžić: Sve dok Republika Srpska bude sprovodila politiku unutrašnje nezavisnosti ona će biti blokirana od strane Zapada.
— Jovan Kovačić: Kada se velike države dokače, prvo se radi preko teritorija Trećih zemalja. Crna Gora je sada to dočekala.
— Slobodan Samardžić: Dugo je pripreman poziv Crnoj Gori da uđe u NATO, i on je očekivan.
U drugom delu emisije od 18 sati analizirali smo ko ratuje protiv koga u Siriji, a o tome koje teroriste podržava Turska, a koje Saudijska Arabija, kakva otkrića nude dokumenti američke diplomatije i vojske, a šta je priznao potpredsednik SAD Džo Bajden, kako je Evropska unija postala talac Turske govorili su novinar i publicista Nikola Vrzić i vojni analitičar Aleksandar Radić.
— Nikola Vrzić: Vašington nije monolitan. Kao da imamo dve struje. Jednu pomirljivu koja je za savez sa Rusima i drugu, ratnohušačku, koja radi sve da ne bude formirana koalicija Rusije i SAD protiv Islamske države.
— Aleksandar Radić: Rusija ima razloge da strahuje od terorizma. Napadi u metrou, na koncertima, u Beslanu, na jugozapadu Rusije dokazuje kolika je opasnost od terorizma.
— Nikola Vrzić: Ulazak Rusije u sukobe u Siriji doneo je jedan nov momenat. Izrael je već izneo stav da se odlazak Asada sa vlasti ostavlja po strani.
— Nikola Vrzić: Iran se svojim učešćem u pregovorima o Siriji u Beču vratio ako ne na svetsku, onda na regionalnu scenu.
— Aleksandar Radić: U Siriji ne postoji nijedna organizacija koja bi zastupala demokratske vrednosti Zapada.
— Aleksandar Radić: Rusija u Siriji brani svoje nacionalne interese jer pobeda ekstremista znači stvaranje baze za potencijalni napad na Kavkaz i na suverenitet Ruske Federacije.
— Aleksandar Radić: Turska želi da povrati uticaj velike sile, makar u svom regionu i to na prvom mestu u ekonomiji.
— Aleksandar Radić: Amerikanci su slabiji nego ikad u istoriji i u defanzivi su povodom onoga što mogu da urade na Bliskom istoku.
— Nikola Vrzić: Turska bombarduje Kurde u Siriji i bori se protiv Kurda u Turskoj, ali sarađuje sa Kurdima u Iraku i kupuje naftu od njih.
— Aleksandar Radić: Sirija je dugo bila deo Osmanlijskog carstva i u Turskoj postoji osećanja da je Zapad oduzeo tu državu i njenu teritoriju turskom narodu.
— Nikola Vrzić: Turska drži Evropsku uniju u šaci zbog izbeglica koja se nalaze na njenoj teritoriji i koje može samo da pusti ka Zapadu što je već počela da radi početkom godine.
— Nikola Vrzić: Nije moguće poraziti Islamsku državu bez razračunavanja saveznika koji se bore protiv te organizacije
— Aleksandar Radić: Amerikanci više nisu globalni faktor na Srednjem i Bliskom istoku.
— Aleksandar Radić: Ovaj rat će još dugo trajati.
— Nikola Vrzić: Vojnog rešenja sukoba u Siriji ne može da bude bez Asada i bez sirijske vojske. Najpre treba poraziti Islamsku državu, a zatim treba da počne jedan politički proces pregovora vlasti i opozicije.
— Nikola Vrzić: Ne postoje suštinske razlike između Nusra fronta i Islamske države, mada na Zapadu pokušavaju da Nusra front proglase umerenom opozicijom.
— Nikola Vrzić: Potrebno je da se identifikuje može da sedne za pregovarački sto u Siriji. Imamo legalnu vlast Bašara el Asada, ali ko je sa druge strane? Slobodna sirijska armija je čitav niz labavo povezanih jedinica, Nusra front, podružnicu Al Kaide, i Islamsku državu sa kojom niko normalan ne može da razgovara.
— Aleksandar Radić: U Siriji postoji mnogo lokalnih vođa koji su uspostavili neki svoj uticaj na terenu. Tu ima mnogo različitih jedinica i organizacija.
Hvala vam što ste nas slušali i čitali!