„Naša ocena onoga što se desilo 24. novembra ne može se promeniti. Ne vidimo drugo objašnjenje, osim želje da se unište antiteroristički napori, učine neefikasnijim, da se Rusija dovede do toga da prestane sa aktivnostima u sirijskom vazdušnom prostoru ili možda čak i da se uništi i politički proces koji je započet na osnovu Bečkog sporazuma“, rekao je ruski ministar Sergej Lavrov.
Predsednik Vladimir Putin se svom turskom kolegi lično izvinio za kršenje turskog vazdušnog prostora od strane ruskih aviona, kaže ruski ministar.
„Zaista, desilo se jednom, 3. decembra, kada je naša avijacija počela akcije na sirijskoj teritoriji, da se naš avion na nekoliko sekundi nađe u vazdušnom prostoru Turske. Turci su nam uručili protest i mi smo se izvinili. Putin je lično razgovarao sa Erdoganom. Za apsolutno neznatno narušavanje koje, Turci su to dobro znali, ni na koji način nije značilo da mi planiramo neke neprijateljske akcije prema Turskoj“, rekao je Lavrov.
„Kada su Sirijci pre tri godine oborili njen avion, iz usta samog Erdogana moglo je da se čuje da se nekoliko sekundi kršenja vazdušnog prostora ne može smatrati kršenjem međunarodnog prava. To nije povod da se upotrebi oružje“, dodao je Lavrov.
„Naravno to je udar u leđa“, konstatovao je ministar.
Rusija je upozorila Sjedinjene Američke Države da ne pokušavaju da igraju na kartu religije u sirijskoj krizi — to bi moglo biti veoma eksplozivno, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
„Stalne tvrdnje koje čujemo sa svih strana, između ostalog i od naših američkih partnera, da je većina stanovništava u Siriji sunitska i da neće prihvatiti Asada, koji je predstavnik manjine, ne miriše baš na dobronamerne pokušaje, već na želju da se odigra na kartu vere u sirijskom konfliktu, u pokušaju da se predstavi kako američka koalicija podržava većinu, koju čine suniti, dok Rusija podržava manjinu, koju čine alaviti i šiiti“, rekao je Lavrov.
„Kao prvo, to je neetički, a kao drugo, to je politički veoma eksplozivno. Mi smo prvi naglasili potrebu da se izbegne svaki korak koji će na ovaj ili onaj način podgrevati situaciju svakako suštinske razlike unutar muslimanskog sveta. I mi smo, kao i ranije, sigurni da se samo podsticanjem muslimana na ujedinjenje, na prevazilaženje unutarverskih nesuglasica, može obezbediti stabilan i dugoročan mir“, naveo je ruski ministar.
Potrebno je videti zašto Turska, kao član antiterorističke koalicije, bombarduje u Siriji borce kurdske samoodbrane, koje Amerika, kao lider koalicije, smatra svojim potencijalnim saveznicima, dodao je Sergej Lavrov.
U intervjuu za italijanske medijime, Lavrov je podsetio da su među kopnenim snagama koja se u Siriji bore protiv militanata DAEŠ-a (Islamske države) i snage kurdske samoodbrane sa kojom „Amerikanci sarađuju, koju naoružavaju i obučavaju“.
„I ta kurdska samoodbrana, između ostalog i Demokratski savez u Siriji, sa tačke gledišta Turske je neprijatelj. Zato to treba rešiti. Treba rešiti i kako Turska, kao član američke koalicije, realizuje ciljeve koji su postavljeni pred tu koaliciju. Zato ona ne bombarduje samo teroriste, ako ih uopšte i bombarduje, koliko Kurde, koje, još jednom ponavljam, Amerikanci smatraju potencijalnim, a možda i pravim saveznicima u borbi protiv terorizma“, rekao je Lavrov.