Prema podacima iračkih vlasti, 4. decembra turski tenkovski bataljon je ušao na teritoriju iračke provincije pod izgovorom da želi da sprovede obuku pešmerga — kurdskih narodnih odreda koji se bore protiv terorista. Irački diplomatski resor i Ministarstvo odbrane su prisustvo turske vojske ocenili kao „neprijateljski čin“.
U nedelju, 6. decembra, irački premijer Hajder el Abadi je izjavio da Bagdad zadržava pravo da pribegne svim raspoloživim merama, uključujući i obraćanje Savetu bezbednosti UN, ako turska vojska ne napusti teritoriju Iraka u narednih 48 sati. Bez obzira na ovo, Ankara je odlučila da ne povuče svoju vojsku iz Iraka.
„Turska ovim svojim činom grubo krši odredbe međunarodnog prava“, kaže za Sputnjik viši naučni saradnik Centra arapskih i islamskih studija Instituta orijentalistike Ruske akademije nauka Boris Dolgov.
On ne veruje da će biti usvojena nekakva važna mera u okviru SB UN.
„Ako govorimo o onome što može da učini SB, sumnjam da mogu biti usvojene nekakve radikalne mere ili sankcije protiv Turske, imajući u vidu činjenicu da je Turska članica NATO-a i da je podržavaju SAD“, podseća Dolgov.
On se osvrnuo i na pisanje medija koji sve češće ističu da je Amerika isuviše dugo zatvarala oči, a da je znala za krvavi biznis DAEŠ-a sa naftom u Turskoj, dodajući kako to govori da američko društvo ipak nije ravnodušno prema onome što se dešava.
„Što se tiče Saveta bezbednosti, sumnjam da će doći do neke drastične odluke ili sankcija Turskoj, iako bi upravo ovakva odluka zapravo bila odgovarajuća“, naglašava on.
Komentarišući najave iračkih vlasti da će pribeći primeni određenih mera, „ako današnje obraćanje SB ne urodi plodom“, Dolgov kaže da ne veruje da će doći do nekih konkretnih akcija.
„Može doći do određene demonstracije iračke vojne snage. Moguće je da će biti nekakvog pregrupisavanja iračke vojske, kako bi se eventualno blokirao put turskom kontigentu, ali ne i do nekakvih ozbiljnijih udara na tursku vojsku. Ipak, nekakve mere će svakako biti primenjene…“, ističe on.
Dolgov smatra i da su UN kao mehanizam za rešavanje problema prevaziđene, kao uostalom i mnogi međunarodni zakoni i konvencije.
Stručnjak za arapske i islamske studije podseća i da je nedavno Saudijska Arabija bombardovala Jemen, a da je prošla bez ikakvih sankcija UN, što takođe predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava.
Dolgov očekuje i da će pitanje raspoređivanja turske vojske na teritoriji Iraka biti i lokalno razmatrano, s obzirom na to da je za 9. decembar najavljen susret šefa Iračkog Kurdistana Masuda Barzanija sa vlastima u Ankari.
„Tokom ove posete pregovaraće se o obučavanju pešmerga boraca ali i o borbi protiv militanata DAEŠ-a, terorističke grupe ID“, zaključuje on.