Takođe je naveo da nema ideju koliko puta su američke satelite blokirale Kina ili Rusija.
„Zaista ne znam. Moja pretpostavka je — nijednom“, izjavio je šef kosmičke komande Ratnog vazduhoplovstva SAD general Džon Hajten na konferenciji o elektronskom ratovanju.
Hajten je dodao da je ukupno zabeleženo više od 250 slučajeva — u proseku 23 puta mesečno — otkazivanja američke satelitske komunikacije.
„Dosad smo u 2015. godini imali 261 slučaj da je blokiran dotok informacija od naših satelita do baza na zemlji“, objasnio je general.
Činjenica da SAD blokiraju sopstvenu satelitsku komunikaciju znak je loše koordinacije sa aktivnostima sopstvenih trupa, a još manje jedinica neprijatelja, naglasio je Hajten.
"If we don't worry about this EW business, we will put soldiers, sailors, marines, & airmen in harm's way." — USAF General Hyten #Crows2015
— Assoc. of Old Crows (@AOCrows) December 1, 2015
„Mi smo jednostavno pretpostavili da je spektar radio-frekvencije benigno okruženje i da nam tu niko ne preti“, primetio je Hajten, ali je dodao da su druge države, konkretno Kina i Rusija, zapravo veoma pažljivo pratile uspešnost razmeštanja američkih satelita.
So…no photos at #Crows2015, even if press? Was just informed, as Gen Hyten speaks. Well that's awkward. pic.twitter.com/AYXMN0fWNt
— Amber Corrin (@CorrinAmber) December 1, 2015
Moskva je prošlog meseca izvela prvi uspešni test novih protivsatelitskih projektila, čime je postala druga nacija (posle Kine) koja je svoje vojne snage opremila oružjem za ratovanje u svemiru.
U februaru 2015. godine neimenovana američka obaveštajna agencija obavestila je Kongres da „kineski i ruski vojni lideri shvataju jedinstvene prednosti koje sa sobom nose svemirski sistemi“ i da „razvijaju mogućnosti da liše SAD svemira u slučaju konflikta“.
Međutim, iz komentara generala Hajtena može se zaključiti da možda nema potrebe da neprijatelji koriste oružje protiv SAD — Amerikanci su sposobni da sasvim sami unište sopstvenu satelitsku komunikaciju.