Ukrajinski politikolog Kiril Molčanov kaže da na rastuće nezadovoljstvo Ukrajinaca utiču tri osnovna činioca: ekonomski, koji se ogleda u lošem životnom standardu i zastoju u reformama; socijalni — 30 odsto Ukrajinaca živi ispod granice siromaštva; kao i vojni.
Molčanov objašnjava da u zemlji godinu i po dana nisu sprovođene reforme, cene komunalnih usluga su veoma visoke, zbog čega stanovništvo sve manje veruje vlasti.
„Situacija je takva da narod više ne može tako da živi, dok ovi koji su na vlasti ništa ne žele da menjaju“, kaže politikolog.
Direktor Instituta za analizu i politički menadžment Ruslan Bortnik smatra da će situacija biti najsloženija u februaru i martu naredne godine, kada će se ljudi, iscrpljeni zimom, plaćanjem neprimerenih cena komunalija, suočiti s daljim propadanjem ekonomije, sve manjim platama i sve većim cenama.
„Verovatnoća socijalne eksplozije u tom periodu se procenjuje na 60 odsto“, dodao je Bortnik.
On takođe smatra da bi ukrajinski predsednik Petro Porošenko uskoro mogao da pokrene „čistku“ u svom taboru zbog sukoba koji se poput lančane reakcije šire oko njega.
Sukobi u okruženju predsednika počeli su praktično prvog dana njegovog mandata, piše Bortnik, ocenjujući da je za to odgovoran sam Porošenko jer je saradnike birao na osnovu kumovskih veza, klanovske i korporativne pripadnosti.
Bortnik smatra da bi Porošenko uskoro mogao da promeni saradnike u svom timu, pri čemu bi na udaru, uveren je analitičar, mogli da budu i njegovi najbliži saborci.