Genetska modifikacija embriona radi iskorenjivanja bolesti je nelegalna u Velikoj Britaniji. Međutim, to polje medicine je moguće istraživati pod licencom organizacije „Ljudska fertilizacija i embriologija“ i koristeći tehnologiju CRISPR/Cas9, ili samo CRISPR.
Ova tehnologija može precizno da „cilja“ DNK i da ga menja. Funkcioniše preko dela RNA koji je dizajniran da deluje na deo DNK, kao i preko enzima koji može da ukloni neželjeni gen i da ubacuje nove gene.
Tehnologija se rapidno razvila u poslednjih nekoliko godina, a istraživače sada zanima kako se ona može primeniti na ljude u budućnosti.
Međunarodni samit u Vašingtonu organizovan je kako bi istraživači još jednom razmislili o upotrebi te tehnologije.
#CoE view on #CrisprCas9 & new genome editing technologies. https://t.co/YM4XGl7bjB pic.twitter.com/0jpbWdxxwO
— Council of Europe (@coe) December 3, 2015
Komisija sastavljena od naučnika, advokata i etičara odlučila je da ne zabrani genetsku modifikaciju ljudskog embriona, ali da je dozvoli samo u istraživačke svrhe.
Oni su jasno stavili do znanja da je menjanje DNK na embrionu u kliničkom okruženju neprihvatljivo zbog nepoznatih rizika.
U saopštenju koje je izdato nakon samita ističe se i da bi kliničko uređivanje embriona bio neodgovoran čin osim ako nisu rešena sva bezbednosna pitanja.
Stručnjaci su pozvali naučnike svih akademija — Američke nacionalne akademije za nauku, Nacionalne akademije za medicinu, Kraljevskog društvo i Kineske akademije nauka da preuzmu vodeću ulogu u stvaranju budućih međunarodnih foruma na kojima bi bile vođene diskusije o potencijalnoj kliničkoj upotrebi uređivanja gena, kao i na kojima bi bile formulisane preporuke i smernice daljeg rada i promovisana koordinacija u radu.