„Želimo da razjasnimo turski stav, pošto oni insistiraju na tom sastanku, i da čujemo šta Turci žele da kažu, pored onoga što su rekli javno. Biće tužno ako ne bude ništa novo“, rekao je Lavrov novinarima na konferenciji za štampu sa ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem po dolasku u Beograd.
Lavrov je dodao i da Rusija ima neka pitanja da postavi Turskoj, demantujući istovremeno navode u turskim medijima da je u razgovoru sa Čavušogluom odbacio korišćenje „vruće telefonske linije“ 25. novembra.
„Ta linija je već postojala, ali Turci to nisu nijednom iskoristili“, rekao je Lavrov.
Isto tako, turska štampa je tvrdila da je Čavušoglu nudio učešće Turske u zajedničkoj koaliciji protiv DAEŠ-a (Islamske države), a to je, rekao je Lavrov, „laž na kvadrat i na kub“.
„Ako je čin obaranja ruskog aviona od strane turske avijacije bio usmeren na potkopavanje napora za stvaranje jedinstvenog fronta, onda vas uveravam u tome nije uspeo i da neće uspeti“, poručio je Lavrov.
Lavrov je izneo da Rusija predlaže da se zatvore tursko-sirijska i tursko-iračka granica, kako bi se presekli nelegalni tokovi nafte preko kojih se finansira Islamska država, i objasnio da se u tome mogu iskoristiti sa obe strane dobrovoljne jedinice Kurda koje su saveznice koalicije koju predvode SAD.
„Ako bi DAEŠ pokušao da spreči uspostavljanje ovih barijera, siguran sam da bi ruske vazduhoplovne snage zajedno sa antiterorističkom koalicijom, na čijem čelu su SAD, bile u mogućnosti da pruže podršku iz vazduha i te pokušaje spreče“, rekao je Lavrov.
On je podsetio da je Moskva već odavno u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija upozoravala da DAEŠ trguje naftom i dodao da će Rusija upoznati SB UN i generalnog sekretara UN sa svim podacima koje ima o nelegalnoj trgovini naftom ID iz Iraka i Sirije sa Turskom.
„Te činjenice biće predstavljene u Savetu bezbednosti UN“, rekao je on i podsetio da je predsednik Putin već na samitu G20 u Antaliji predstavio fotografije iz svemira na kojima su snimljene cisterne koje prenose naftu od DAEŠ-a do Turske.
Biće predočena i dodatna dokumentacija, naveo je on.
Lavrov je rekao i da nije potrebno istraživanje OEBS-a, jer se ta organizacija ne bavi time i predugo bi trajalo.
Predstavnik za slobodu medija OEBS-a ne radi dobro
Lavrov je najavio da će predstavnici Moskve na ministarskom savetu OEBS-a sutra u Beogradu podneti zahtev da se nađe rešenje o postavljanju jasnih i čvrstih kriterijuma po kojima će raditi sve institucije OEBS-a, pa tako i Kancelarija za slobodu medija.
On je izrazio nezadovoljstvo radom Kancelarije i zatražio da se njenim radom obezbedi sloboda medija bez primene dvostrukih aršina.
Prema njegovim rečima, postoji mnogo primera izvrtanja informacija, kao i sprečavanja novinara da rade u nekoj zemlji, jer predstavljaju određenu državu i instituciju javnog informisanja.
„Apsolutno je jasno da predstavnik za slobodu medija OEBS-a ne radi adekvatno“, poručio je Lavrov.
Kada je reč o beogradskoj konferenciji, on je ukazao da je agenda „zgusnuta“, izrazivši nadu da će se postići konsenzus o mnogim pitanjima, kao i da će svi učesnici po strani ostaviti sve nesuglasice.
On je pohvalio predsedavanje Srbije, rekavši da su se „naši srpski prijatelji potrudili da, u duhu dokumenata OEBS-a, nađu izbalansiran pristup svim dimenzijama ove organizacije“.
Lavrov je ukazao da su temelji OEBS-a poštovanje i odbrana međunarodnog prava, poštovanja suvereniteta drugih država, kao i nemešanje u unutrašnje stvari drugih zemalja.
On je kazao da je tužno što je upravo Beograd svedočanstvo prvog kršenja ovih temeljnih načela Helsinške povelje, kada su članice NATO-a bombardovale bivšu SRJ.
„Taj varvarski čin izvele su i članice OEBS-a, protiv druge članice ove organizacije. Posledice toga se i danas osećaju“, rekao je Lavrov, dodajući da se Rusija zalaže za puno i dosledno poštovanje Helsinške povelje kako se ne bi ponovilo ono što se dogodilo Srbiji 1999. godine.
Osim ovog tužnog simbola bombardovanja, prema njegovim rečima, sastanak u Beogradu ima i simboliku nade, jer su se sve zemlje-članice OEBS-a okupile baš u Srbiji, na sednici koja je za OEBS jubilarna — na 40. godišnjicu Helsinške povelje.
Lavrov je, na kraju, pohvalio Srbiju i za uložen napor i u procesu „Helsinki plus“, i izrazio uverenje da on predstavlja dodatnu šansu da se OEBS izvede iz sistemske krize.
On je zahvalio šefu srpske diplomatije i predsedavajućem OEBS-u Ivici Dačiću na naporima koje je uložio kako bi se povećala efikasnost i fleksibilnost organizacije.
Rusija ceni doprinos Srbije
Lavrov je doputovao večeras u Beograd, a na aerodromu ga je dočekao Ivica Dačić.
Rusija ceni doprinos Srbije i smatra da njeno predsedavanje OEBS-u može da posluži kao primer svim drugim zemljama, rekao je Lavrov.
„Ako bi sve članice OEBS-a bile tako pozitivne kao Srbija, situacija bi bila sasvim drugačija“, rekao je on.
Ruskog ministra će sutra primiti predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Ministarski sastanak OEBS-a biće prilika i za brojne bilateralne susrete ministara, a očekuje se da će jedan od njih biti susret Lavrova i američkog državnog sekretara Džona Kerija.
U međuvremenu, Lavrov je najavio mogućnost da se u Beogradu sastane sa ministrom spoljnih poslova Turske Mevlutom Čavušogluom, što bi bio njihov prvi susret nakon što su turski lovci prošle nedelje oborili ruski borbeni avion Su-24.