Incident s ruskim bombarderom Su-24, koji je Turska oborila iznad Sirije 24. novembra, u saopštenju se ne spominje.
Ministri koji učestvuju na zasedanju u Briselu su podsetili da je „bezbednost Alijanse nedeljiva i da saveznici izražavaju odlučnu solidarnost s Turskom koja se suočava s brojnim izazovima s juga, uključujući terorističke pretnje“.
„Ministri odbrane NATO-a razmatrali su to na sastanku u oktobru i naložili da se isplaniraju dalji koraci za očuvanje bezbednosti Turske. Danas smo analizirali ovaj rad, on napreduje“, piše u saopštenju.
Alijansa je navela da su 2012. godine saveznici odlučili da učvrste sistem vazduhoplovne odbrane Turske — u toj zemlji su razmešteni raketni kompleksi „patriot“.
„Odlučni smo, u duhu 28 za 28, da nastavimo da razrađujemo dodatne mere NATO-a za očuvanje bezbednosti i saveznici pripremaju mogući doprinos. Očekujemo da će taj posao biti završen u narednim nedeljama“, saopštili su ministri inostranih poslova zemalja NATO-a.
Oni su naveli da će „veoma pažljivo pratiti događaje na jugoistočnoj granici NATO-a, uključujući krizu u Siriji“.
„Ponovo potvrđujemo da sukob u Siriji može da se okonča samo političkim putem i naglašavamo važnost međunarodnih napora u vezi s tim“, dodaje se u saopštenju.
Alijansa je, takođe, apelovala na „mir, diplomatiju i stišavanje sukoba“.
Američki ministar odbrane Ešton Karter ranije danas je izjavio da SAD smatraju da bi Turska trebalo da postane aktivnija u vazdušnom ratu protiv DAEŠ-a (Islamska država), da osigura svoju granicu i da goni one koji pomažu upade te terorističke organizacije na njenu teritoriju.
„Većina njihovih vazdušnih operacija nije usmerena na DAEŠ, nego na Radničku partiju Kurdistana“, rekao je Karter.