Prema informacijama lista, Slovačka i još sedam zemalja Istočne Evrope uputile su pismo predsedniku Evropskog saveta Donaldu Tusku, u kojem su zatražile da se razmotri pitanje „Severnog toka 2“ na samitu EU u decembru.
Istočnoevropske zemlje traže da se blokira ovaj projekat, tvrdeći da „Severni tok 2“ protivreči politici EU o energetskoj bezbednosti i diversifikaciji isporuka, kao i da „nanosi štetu s geopolitičke tačke gledišta“.
Predstavnici devet zemalja takođe tvrde da će u vezi s tim pitanjem Nemačka, kao najuticajnija država EU, svoje ekonomske interese staviti iznad energetske bezbednosti Istočne Evrope.
Severni tok 2 mogao bi da bude izvor trvenja EU i SAD, navodi se u tekstu. Bela kuća je ukazala da će projekat ostaviti Ukrajinu bez dve milijarde dolara prihoda od gasnog tranzita, a tu sumu će morati da kompenzuju Međunarodni monetarni font ili EU.
Diplomata jedne od istočnoevropskih zemalja rekao je listu da u ovom trenutku oni „gube bitku“, ali da ipak nameravaju da se bore. Visoki evropski činovnik saopštio je da je ta kampanja već postigla određene rezultate i da je moguće da će se „Severni tok 2“ zaista razmatrati na decembarskom samitu EU.
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je ipak demantovao saopštenja istočnoevropskih zemalja o tome da je projekat politički problem. On je naglasio da „Severni tok 2“ predstavlja komercijalni poduhvat, ali da je potrebno proveriti da li je on usklađen s unutrašnjim zakonima EU.
Nemačka teži ka tome da uticaj EU na tok realizacije projekta bude minimalan. Vicekancelar Nemačke Zigmar Gabrijel izjavio je tokom posete Moskvi da će Berlin nastojati da projekat ostane u nadležnosti nemačkih vlasti što će, kako je rekao, ograničiti „mogućnost spoljnog mešanja“.