Hapšenje Aljbina Kurtija i drugih koji su se danas našli iza rešetaka u Prištini ući će u istoriju; povratka nema — Isa Mustafa treba da podnese ostavku, poručio je na vanrednoj konferenciji za novinare zamenik gradonačelnika Prištine, Dardan Sejdiu.
Sejdiu kao i Kurti pripada istoj stranci „Samoopredeljenje“, koja je danas u Prištini organizovala proteste protiv osnivanja Zajednice srpskih opština i Briselskog sporazuma.
Kurti, čije je hapšenje policija najavila pre nekoliko dana, uhapšen je u prostorijama svoje stranke nekoliko minuta posle vatrenog govora u centru Prištine, odakle je Albance pozvao na ujedinjenje, ali ne kroz Evropsku uniju.
On je u istom govoru rekao da im nisu potrebne zastave Kosova jer već postoji jedna albanska zastava pod koju svi treba da stanu.
Kako pišu prištinski mediji, ovaj bivši politički predstavnik OVK je uhapšen pod optžubom da „ugrožava državni poredak na Kosovu“.
Pristalice „Samoopredeljenja“, koje su se okupile danas na protestu, trenutno se nalaze ispred stanice milicije gde je Kurti. Jake policijske snage napravile su koridor između zgrade i demonstranata.
#Kosovo Police has just arrested #Vetevendosje MP, Albin Kurti — Live and ongoing. https://t.co/RVkrMVoHq1 pic.twitter.com/IMe6OEJJli
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) November 28, 2015
Neki od njih pokušavaju da ubede policajce da pređu na njihovu stranu zato što je, kako kažu, Mustafina vlada pokazala da nije demokratska i da je antinacionalna jer je uhapsila čoveka koji je javno iskazao mišljenje većine građana na Kosovu.
Na veb-sajtu „Samoopredeljenja“ pušten je video-snimak hapšenja Kurtija sa porukom: „Evo kako vlast na Kosovu građanima čestita 28. novembar — nacionalni albanski praznik Dan zastave“.
Kurti je u politiku stupio kao student 1997. godine, posle studentskih demonstracija koje je predvodio 1997/98. godine. Posle toga, tadašnji predsednik Političkog saveta OVK Adem Demaći lično ga je „uzeo pod svoje“ i ubrzo je postao jedan od političkih savetnika.
Srpske vlasti su ga uoči NATO bombardovanja uhapsile pod optužbom za „ugrožavanje teritorijalnog integriteta Jugoslavije i zaveru povezanu sa terorizmom“. Osuđen je na kaznu od 15 godina zatvora, a tokom suđenja je izjavio da ne priznaje legitimitet srpskog suda. Oslobođen je 2001. godine.
Kurti je i danas jedan od miljenika Adema Demaćija i smatra se njegovom desnom rukom u političkom životu Kosova.
Kurti inače nije miljenik nekih struktura Zapada, ponajviše iz evropskih krugova, ali zato ima jako uporište u albanskoj dijaspori u Americi, odakle se i finasira.
Od početka se bunio protiv uspostavljanja Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (Unmik). Zbog pogrdnih grafita koje je ispisivao na zgradi centrale Unmika, Unmikova policija ga je uhapsila, ali je na intervenciju Demaćija ubrzo pušten. Godine 2005. zahtevao je da se sprovede referendum među građanima Kosova o osamostaljivanju od Srbije i pripajanju Albaniji.
Povodom hapšenja Kurtija na Fejsbuku se oglasio kosovski publicista Veton Suroi, koji je napisao da svako ko je pokušao na ovaj način da uguši glas naroda, to nije uspeo.
Poslanik „Samoopredeljenja“ Plemenit Ismail je izjavio da policija nije imala pravo da uhapsi Kurtija.
„Ovo je diktatura kosovske policije“, rekao je Ismail i pozvao pristalice ove stranke da ostanu pred stanicom milicije sve dok Kurti ne bude pušten.
Na Kosovu, prema rečima Srba, trenutno vlada napeta atmosfera i smatraju da se albanska opozicija neće zaustaviti na ovome, dodajući da je hapšenje samo dolivanje ulja na vatru.