„To je izuzetno efektivan kompleks koji predstavlja značajnu pretnju za bilo koga. Postoji osnovana zabrinutost kada je reč o vazdušnim operacijama u Siriji“, rekao je on.
Još jedan američki zvaničnik izjavio je Frans presu da kompleks S-400 ne bi trebalo da utiče na rad koalicije predvođene SAD u Siriji.
„Mi nemamo nameru da sprečavamo vojnu operaciju ruske avijacije isto kao što ni Rusija ne namerava da sprečava nas. Ne postoji razlog da nišanimo jedni druge“, rekao je on.
Reakcija Rusije na obaranje Su-24 je neizbežna, kako sa ekonomske, tako i sa diplomatske tačke gledišta. Međutim, glavni vojni rezultat će biti prebacivanje u Siriju supersavremenog raketnog kompleksa „zemlja-vazduh“ S-400, smatra novinar Si-En-Ena Metju Čans.
„Kada on (S-400) stigne u zemlju, njegov opseg će pokrivati celu Siriju. To će dati Rusima kontrolu nad vazdušnim prostorom Sirije. To znači da će svaki avion koji bude leteo u vazdušnom prostoru Sirije, bilo da je iz Turske ili iz druge zemlje NATO-a, leteti samo uz zeleno svetlo Rusa“, rekao je on u programu televizije.
Ruski ministar odbrane izjavio je da će u vojnu bazu Hmejmim u Siriji, odakle se vrše vazdušni napadi po pozicijama terorista, biti prebačen najnoviji protivvazdušni sistem S-400.