U prvom delu emisije o tome kako će se novonastala situacija odraziti na postizanje međunarodnog konsenzusa u borbi protiv terorizma, da li je još uvek moguće da Vladimir Putin od neprijatelja postane saveznik, zašto je Evropi to savezništvo potrebnije nego bilo kome drugom, kako će Vašington reagovati i hoće li pokušati to da spreči, zašto bi rusko–francuska vojna pobeda nad Islamskom državom za Sjedinjene Američke Države mogla da predstavlja dvostruki poraz, govorili su naši gosti politikolog specijalista za međunarodne studije Vladimir Trapara i dekanka Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost Violeta Rašković Talović.
Ekskluzivne reakcije dobili smo i od bivšeg predsednika Francuske Valerija Žiskara D‘Estena, izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Ruske Federacije Vladimira Jakunjina i bivšeg potpredsednika Parlamentarne skupštine OEBS–a i bivšeg poslanika Bundestaga Vilija Vimera.
— Violeta Rašković Talović: Problem Ukrajine je samo trenutno zamrznut i pitanje je kada će se otvoriti jer tamo je mnogo toga ostalo nedorečeno.
— Vladimir Trapara: Skeptik sam da se evropske države u dogledno vreme mogu osamostaliti od politike Sjedinjenih Američkih Država.
— Violeta Rašković Talović: Zapad ne može da prenebregne činjenicu da bez Rusije nema rešenja na Bliskom istoku i na severu Afrike, ali ne prihvata ulogu drugorazrednog igrača.
— Vladimir Trapara: Rusija se više ne povlači. Cilj SAD je da bace Rusiju na kolena, da ne bude velika sila i nezavisna država koja može samostalno da upravlja svojim resursima. SAD znaju da ne mogu da poraze Rusiju vojnim putem i zato se koriste nekim drugim tehnikama.
— Violeta Rašković Talović: Nestabilnost u svetu poziva nas na povišen nivo opreza.
— Vladimir Trapara: Nemojte se iznenaditi ako ruski avioni opet budu leteli blizu granice sa Turskom ili ako povrede turski vazdušni prostor. Ovoga puta bombarderi će biti u pratnji lovaca, pa ćemo videti da li će Turci smeti ponovo da ih napadnu.
— Violeta Rašković Talović: Nažalost, sve se vrti oko nafte. Dve godine se nesmetano nafta iz Sirije transportuje u Tursku i Jordan. Zna se odakle je ta nafta. Ko na kraju kupuje tu naftu?
— Vladimir Trapara: Jako je dobro reći idemo da se borimo protiv Islamske države, iako je primarni cilj nešto drugo. Amerika želi da promeni status kvo, da postavi marionetski režim u Damasku. Rusija je rekla da ide da se bori protiv Islamske države kako bi pomogla Asadu.
— Violeta Rašković Talović: Ruska akcija u Siriji je izvela na čistac mnoge skrivene aktivnosti — kako je nastao ISIL, kako se teroristi naoružavaju, odakle im uniforme, kako do pojave Rusa njihove snage nisu mogle da budu uništene.
— Vladimir Trapara: Celo to područje je od strateškog značaja za Rusiju i zato se ona u Siriji vojno angažovala.
— Violeta Rašković Talović: Rusija je reagovala na zvaničan, legalan poziv Vlade Sirije i odmah je poslala svoje vazdušne i pomorske snage u Siriju.
— Vladimir Trapara: Turski potez ne možemo da tumačimo nikako drugačije nego da su oni jedva čekali to da urade.
— Violeta Rašković Talović: Turski napad na ruski avion je flagrantni napad na suverenitet Sirije.
— Vladimir Trapara: Vrlo je moguće očekivati odmazdu Rusije zbog ovoga što joj se desilo.
U drugom delu emisije o tome da li su posle terorističkog napada u Parizu i na Balkanu mogući napadi terorista poput onih u Francuskoj, ima li Srbija adekvatan odgovor na ovu pretnju, zašto je Brisel, prestonica EU i NATO–a, postao i prestonica evropskog islamskog terorizma govorili su profesor na Kriminalističko–policijskoj akademiji Saša Mijalković i profesor dr Milan Pašanski iz Foruma za izučavanje terorizma.
— Milan Pašanski: Brisel je administrativni centar Evrope i logično je da on bude sledeća meta terorista.
— Saša Mijalković: Postoje dokazi da se na teritoriji Bosne i Hercegovine nalaze ogranci Al Kaide i operativci Islamske države. Postoji opasnost od terorističkih napada u toj zemlji.
— Milan Pašanski: Protiv terorista samoubica dugoročno nema zaštite. Ako to ne urade ove nedelje, uradiće druge nedelje, ako ne te nedelje, onda one tamo.
— Saša Mijalković: U poređenju sa velikim svetskim silama naša država ima skromna budžetska sredstva za policijske, vojne i bezbednosne službe. Ipak, naša zemlja pomoću štapa i kanapa postiže zadovoljavajuće rezultate u oblati bezbednosti.
— Milan Pašanski: Uloženi su mnogi napori da se prostor Srbije destabilizuje. Bezbednosne službe dobro rade i primenjujući stare metode oni ostvaruju besprekorne rezultate. Međutim, one moraju da se modernizuju.
— Saša Mijalković: Bez većeg zadiranja u sloboda i prava građana ne možete da budete efikasni u borbi protiv terorizma.
— Milan Pašanski: Među pet stubova islama ne postoji džihad i to nije autentično nasleđe proroka Muhameda. Posle njegove smrti napisan je šesti stub islama — džihad.
— Saša Mijalković: Zatvaranje džamija u Francuskoj bi moglo da dovede do građanskog rata i do neposlušnosti onih muslimana koji su do sada bili verni državi.
— Milan Pašanski: Šarli ebdo je bio neka vrste generalne probe za ove što je usledilo. Prilikom tog napada testirani su novi načini izvršenja koji su se u praksi pokazali kao efikasni.
— Saša Mijalković: Francuska je samo jedna u nizu meta. Pre toga smo bili svedoci napada u Španiji i Velikoj Britaniji. Filozofija terorizma je stalno sejanje straha, koje bi prinudilo vlade država da učine ustupke teroristima.
Hvala vam što ste nas slušali i čitali!