„Još pre terorističkog napada preduzimani su napori da se smanji mogućnost sukoba usled operacije Rusije u Siriji, ali sada to otopljavanje pretpostavlja ograničene mogućnosti saradnje vojnih sektora dve zemlje“, piše Mulrin, pozivajući se na zvaničnike Pentagona.
Analitičarka takođe tvrdi da analitičari i bivši vojni činovnici SAD veruju da „na političkom frontu Rusija, ako to bude želela, može da odigra značajnu ulogu u stvaranju uslova da sirijski lideri sednu za pregovarački sto“.
U ovom trenutku, nastavlja autorka, stvoren je sistem komunikacije ruske i američke vojske u regionu. Kada su ruske snage u Siriji bombardovale Raku, prestonicu Islamske države, prošle nedelje, „Rusi su se povezali sa nama (američkom vojskom) i izvestili nas o svojim planovima, i svako je nastavio da se bavi svojom misijom“, izjavio je američki pukovnik Stiv Voren, zvanični predstavnik američke operacije u Siriji.
Bez obzira na to što neki analitičari i stručnjaci strahuju od mogućeg sukoba ruskih i američkih vojnih snaga u Siriji, većina njih se slaže sa tim da „Rusija igra veliku diplomatsku ulogu“ u rešavanju konflikta, zaključuje Ana Mulrin.