Beograd je domaćin Međunarodne društveno–naučne konferencije koja će analizirati istorijske, ali i savremene aspekte bezbednosti u svetlu najveće globalne pretnje — terorizma.
Skupom se ujedno obeležavaju tri važne međunarodne godišnjice: 70 godina od Konferencije savezničkih zemalja na Jalti, 70 godina od Konferencije u Potsdamu i 40 godina od osnivanja OEBS–a.
Organizatore je pokrenula činjenica da prisustvujemo razvijanju dve globalne tendencije, na čelu jedne su moćne zemlje Zapada, koje žele da sačuvaju svoje privilegije u ekonomskoj i političkoj sferi i zalažu se za ekspanziju ka Istoku, dok su na drugoj zemlje koje poštuju principe međunarodnih odnosa.
Jedan od organizatora, predsednik „Beogradskog foruma za svet ravnopravnih“, Živadin Jovanović, uveren je da je na drugoj strani ogromna većina čovečanstva. To je rastuća snaga koja želi vraćanje osnovnim principima međunarodnih odnosa i poštovanje rezultata Drugog svetskog rata na kojima su osnovane Ujedinjene nacije i izgrađen sistem međunarodnog prava, kaže Jovanović za Sputnjik.
„Verujemo da se vredi boriti za svet zasnovan na ravnopravnosti i demokratskim principima, da poštovanje ravnopravnosti i interesa svih suverenih zemalja nema alternativu. Mir, bezbednost i razvoj ne mogu biti privilegija malog broja moćnih zemalja. To su civilizacijske tekovine koje jednako pripadaju svim narodima, bez obzira na njihovu veličinu, vojnu ili ekonomsku moć“, kaže Jovanović.
Svet danas ima posla sa novim oblicima fašizma i nacizma, a sve terorističke organizacije mi posmatramo kao nove pojave fašizma, zato nije slučajno što se konferencija održava u Beogradu, kaže za Sputnjik Vardan Bagdasarjan iz organizacije „Centar nacionalne slave“, koja je zajedno sa „Beogradskim forumom za svet ravnopravnih“ i „Fondom Svetog Andreja Prvozvanog“ organizator konferencije.
„Jugoslavija je tradicionalno imala veliku ulogu i veliko iskustvo u Pokretu nesvrstanih, što je nama veoma bitno. To iskustvo je suprotno blokovskom razmišljanju. Pored toga Srbija predsedava OEBS–om i sve što bude rečeno na konferenciji ćemo preko Srbije preneti toj organizaciji, kako bi izrazili zabrinutost zbog situacije u svetu, nezadovoljstvo što se pojedine stavke Helsinškog sporazuma ne poštuju, i predloge kako se vratiti ka tim dogovorenim vrednostima“, kaže Bagdasarjan.
Konferencija je okupila vodeće svetske, evropske, kao i srpske i ruske istoričare, naučnike, državne funkcionere, diplomate. Pored ministra spoljnjih poslova Srbije Ivice Dačića, na konferenciji će govoriti i zamenik ministra spoljnjih poslova Ruske Federacije Aleksej Meškov, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, bivši predsednik Francuske Valerij Žiskar d`Esten i nekadašnji potpredsednik Parlamentarne Skupštine OEBS–a i poslanik Bundestaga Vili Vimer.
Skup se održava uz podršku Ministarstva spoljnjih poslova Ruske Federacije i Ministarstva spoljnjih poslova Srbije. Iako je ranije bilo najavljeno, pokrovitelj skupa predsednik Srbije Tomislav Nikolić neće učestvovati na konferenciji, saopštila je Pres–služba predsednika.
Konferenciju prati izložba dokumenata o istorijskim konferencijama na Jalti, u Potsdamu i u Helsinkiju, a biće održan i Omladinski okrugli sto o učešću mladih u stvaranju novog prostora bezbednosti i saradnje u Evropi.