Takođe, kaže Zaimi za Tanjug, „Samoopredeljenje“ će nastaviti da sprovodi i strategiju blokiranja rada parlamenta u Prištini.
On navodi da Srbe i Albance niko ne treba da uči da žive zajedno, jer oni to znaju, ali ističe da njegova stranka ne prihvata formiranje ZSO, jer je to samo instrument za destabilizaciju Kosova.
„Predajom ključeva stabilnosti Kosova Srbiji, koja ima ključeve stabilnosti BiH i Makedonije, predali bismo naš suverenitet i krenuli putem neizvesne budućnosti“, zaključio je Zaimi.
Zaimi podseća da je „Samoopredeljenje“ najavilo protest za 28. novembar u Prištini, uz uverenje da će to biti masovni, mirni miting građana iz svih delova Kosova.
„Pokazaćemo da se većina građana ne slaže sa sporazumima potpisanim 25. avgusta u Briselu“, uveren je Zaimi.
U međuvremenu, prema njegovim rečima, biće organizovano više manjih simboličnih protesta, protiv hapšenja i pokušaja hapšenja čelnika opozicije.
Pokušaj hapšenja čelnika „Samoopredeljenja“ Zaimi vidi kao demonstraciju totalitarnog načina vladavine, te poručuje da njegova stranka neće „predati svoje članove“, ali neće ni odustati od svojih namera.
Kako kaže, aktuelna kosovska vlada formirana je samo sa jednim ciljem, a to je realizacija projekta ZSO, što „Samoopredeljenje“ namerava da spreči.
ZSO je, prema njegovom uverenju, „rasistički koncept“, koji bi samo stvarao podele među građanima Kosova.
On je podsetio da je takav koncept primenjen u Bosni i Hercegovini, gde je najpre, kako je kazao, 1991. godine formiran savez srpskih opština, koji je 1995. prerastao u Republiku Srpsku.
„Ne želimo da idemo tim putem, jer je Bosna i Hercegovina dve decenije posle Dejtona neuspela država“, naglasio je Zaimi, dodajući da „etnicizovanoj“ politici nije mesto u civilizovanom svetu.
On kritikuje što sporazum o ZSO propisuje vezivanje funkcija za etničku pripadnost, dodajući da se „Samoopredeljenje“ tome protivi i prihvata samo pozitivnu diskriminaciju.
„Nama je dovoljno da piše da mora biti građanin Kosova, ali i da postoji pozitivna diskriminacija, kako bi pomogli predstavljanje i zastupljenost manjina“, objasnio je Zaimi.
Prema njegovim rečima, Kosovu nisu potrebne nikakve specijalne forme ophođenja prema manjinama, već da samo treba primeniti postojeće evropske.
Sporazum o ZSO sadrži, kako smatra, elemente koji onemogućavaju integraciju Srba, te bi se realizacijom tog dogovora samo prouzrokovale podele koje bi trajale vekovima.
„Oni koji kažu da Srbi i Albanci treba da uče da žive zajedno su lažovi i populisti. Ova dva naroda znaju da žive zajedno“, poručuje Zaimi.
Kaže i da ne veruje u nepristrasnost kosovskog ustavnog suda, jer je uveren da je poslednjih godina instrumentalizovan.