„Ne smatram da je u pitanju militarizacija. Mogli biste da na takav način definišete određene aspekte njihove delatnosti, ali po mom mišljenju ono što Rusi rade je uglavnom svrsishodno. To je neophodno za očuvanje bezbednosti morskih puteva, jer se promet stalno povećava“, izjavio je Pap tokom diskusije „Bezbednost, ekonomija i istraživanja na Arktiku“, koja je održana u Međunarodnom odboru predstavničkog doma.
Pap ističe da SAD pažljivo prate aktivnosti Rusije na Arktiku.
„Voleo bih da i mi činimo neke poteze slične ruskim. Na primer, mogli bismo da severni deo Aljaske pripremimo za buduća istraživanja“, kaže on.
Prema rečima predstavnika Stejt departmenta, Rusija obnavlja aerodrome i baze duž obale, koja čini skoro polovinu Arktika.
Potpredsednik zajednice ruskih istraživača Arktika Konstantin Zajcev za Sputnjik kaže da bez obzira na trenutnu političku situaciju stručnjaci za Arktik znaju da je saradnja u ovom delu sveta neophodna.
Kao primer Zajcev navodi američku obalsku stražu, koja nastavlja saradnju sa ruskim kolegama.
„Rusija ne povećava vojno prisustvo na Arktiku. Jednostavno, obnavljamo infrastrukturu koja je postojala u sovjetsko doba. Zato je razmeštanje vojnih jedinica i naoružanja sasvim prirodno. Nikoga ne napadamo, niti gradimo baze kako bismo nekog napali“, pojašnjava Zajcev za Sputnjik.
Rusija je 2013. usvojila zvaničnu strategiju za razvoj Arktika do 2020. godine.
Prioritetni pravci nove strategije su ekonomski i društveni razvoj severnih ruskih regija, podsticanje razvoja nauke, međunarodna saradnja sa ciljem da Arktik i dalje ostaje zona mira. Naravno da se u dokumentu pominje i vojna bezbednost Rusije, kao i zaštita njenih granica.