Među republikancima koji su protiv prihvatanja migranata našli su se biznismen Donald Tramp, senator Teksasa Ted Kruz, ali i senator Kentakija Rend Pol, dok je Ben Karson pozvao da se program prihvatanja izbeglica obustavi momentalno.
Prema ranijim najavama, SAD bi trebalo da u narednoj godini prihvati oko deset hiljada migranata.
Međutim, kako je javio Si-En-En, nakon terorističkog napada u Parizu guverneri dvadeset dve od pedeset država odbijaju da prihvate sirijske migrante, dok su potpunu saglasnost za sprovođenje programa dale samo dve države – Konektikat i Pensilvanija.
Među protivnicima su države Teksas, Florida, Kanzas, Oklahoma, Ajova i mnoge druge.
Politički analitičar i zamenik direktora Instituta RAN za SAD i Kanadu Viktor Kremenjuk objašnjava da iako Vašington ima dobre namere – države su nezavisne i na svojim teritorijama mogu da donose sopstvene odluke. U takvoj situaciji, kako je rekao, ne postoji nikakav način da ih federalna vlast natera da nešto uradi.
Teroristički napad je, smatra Kremenjuk, uplašio Amerikance tim pre jer i oni sami imaju problem sa teroristima.
Pored toga, dodao je analitičar, nema razloga govoriti da su Amerikanci zbog toga loši jer oni samo pokušavaju da zaštite svoju teritoriju i svoje građane.
Kremenjuk je takođe rekao da će predizborna kampanja u SAD dodatno uticati na sprovođenja programa za migrante koji je predložio američki predsednik Barak Obama.