O potrebi efikasnije strategije u borbi protiv terorizma, radu službi bezbednosti, posledicama koje će to imati u Francuskoj na unutarpolitičkom planu, govore za Sputnjik ruski i francuski stručnjaci.
Lav Koroljkov, ruski veteran obaveštajne službe i ekspert za terorizam, navodi da je upozoravao još pre desetak godina da Francusku očekuje društvena kriza koja će rezultirati ozbiljnim konfliktima. On smatra da će poslednji teroristički napad, najveći u Evropskoj uniji u 21. veku, imati ozbiljne posledice po taj.
„Najjače muslimanske dijaspore sa tajnim ćelijama ekstremista žive u Francuskoj i Belgiji, tako da bi sledeći napad mogao da bude izvršen upravo u Belgiji. Osim toga, mislim da je Islamska država, koristeći talas migranata, prebacila veliki broj iskusnih boraca u Evropu“, upozorava Koroljkov.
Dmitrij de Koško, francuski novinar, šef koordinacinog saveta ruskih sunarodnika u Francuskoj, ukazuje da su Francuzi zaprepašćeni, ali, nažalost, ne i iznenađeni zbog onog što se desilo i da sada postoji strah od novih napada uoči božićnih praznika.
„Teroristički napadi će i te kako uticati na unutrašnju, ali i na spoljnju politiku. Naime, Nacionalni front bi mogao da pobedi na lokalnim izborima u određenim francuskim regijama, jer predstavnici ove stranke su više puta ukazali da među izbeglicama verovatno ima terorista. Zvaničnici su to negirali, pa se smatralo da je takav stav ’politički nekorektan‘“, podseća De Koško.
Što se tiče spoljnje politike, dodaje sagovornik Sputnjika, Francuska ne samo da je bombardovala položaje Islamske države, već i, kako je priznao Oland, od 2012. godine, nažalost, naoružavala takozvanu umerenu opoziciju, koja, inače, ne postoji, zato što je prešla na stranu terorističkog Nusra fronta.
Aleksej Česnakov, ruski politikolog, Direktor centra političke konjunkture, podseća da se u nedelju održava Samit G20 u Turskoj, a da su u subotu u Beču nastavljeni pregovori o Siriji i smatra da teroristi „očigledno na neki način utiču na politički dnevni red“.
„Uglavnom, teroristi vrše napade ne samo kako bi zaplašili stanovništvo, već i kako bi uticali na političke odluke. Ne bih uporedio napade u Parizu i 11. septembar. Ono što se desilo u SAD bilo je potpuno iznenađenje. Što se Francuske tiče, o mogućim napadima se odavno govorilo, Vlada Francuske je očekivala da će se nešto desiti, na opasnost je upozoravala i Rusija. Mislim da se Islamska država neće zaustaviti na tome. Treba se odlučno suprotstaviti islamskom terorizmu i sprečiti njegovo širenje“, ističe Česnakov.
Žak Miard, poslanik Nacionalne skupštine Francuske, kaže da je za zemlja sada u ratu protiv džihadista i Islamske države.
„Treba da se naoružamo i da budemo oprezni. Francuska bi trebalo da preispita sopstvenu spoljnju politiku, smatram da je ona bila potpuno pogrešna kada je reč o Bliskom istoku. Sada se protiv Islamske države bori zvanični Damask, uz podršku Irana i Rusije. Mislim da nismo sagledali posledice naše težnje da srušimo Asada. Naši neprijatelji su Islamska država i Al Kaida, a ne Bašar el Asad“, primećuje Miard.
On dodaje da Francuska treba da zatvori granice i da preispita Šengenski ugovor.
„Ne treba da se i dalje nadamo da će nas zaštititi spoljnje granice Evropske unije. Treba pod hitno pronaći rešenje za sirijsku krizu kako bismo pobedili terorizam“, zaključuje Miard.