List navodi da su Saudijci već potrošili oko sto milijardi dolara iz svojih deviznih zaliha i postigli određeni rezultat. Njihova odluka da ne smanjuju obim proizvodnje radi održavanja nivoa cena na globalnom tržištu snizila je vrednost nafte marki „brent“ i WTI ispod 50 dolara za barel, ali kako bi „dobilo bitku“, kraljevstvo mora da potroši još novca.
Saudijska Arabija se priprema da udvostruči stope uz pomoć zajmova. Prema informaciji lista Fajnenšel tajms, kraljevstvo je spremno da izađe na globalno tržište hartija od vrednosti kako bi privuklo sredstva za veliki trzaj u borbi s američkim proizvođačima. Saudijci se spremaju ne samo da štite svoj udeo na tržištu nego i da svojim američkim konkurentima „život učine nesnosnim“.
Saudijska Arabija suočava se s finansijskim poteškoćama – smanjenje prihoda od izvoza nafte izazvalo je budžetska ograničenja koja otežavaju ispunjenje skupog socijalnog dogovora unutar zemlje. Pored toga, finansijski potres kraljevstva izazvan je i skupom vojnom kampanjom u Jemenu.
„U svojoj velikoj naftnoj borbi protiv američkih škriljaca, Saudijci za sada mogu da se pohvale serijom malih pobeda“, navodi se u članku. Prema podacima Bejker hjudžisa, broj radnika u američkim naftnim bušotinama smanjio se sa 1.925 na 711. Oko 20 kompanija je bankrotiralo, a najveća među njima je Samson resursis, koju je za sedam milijardi otkupio privatni fond KKR. Obim proizvodnje nafte iz uljanih škriljaca u SAD pao je na oko 500 hiljada barela na dan svoje maksimalne vrednosti, ali u Americi se i dalje proizvodi 9,1 miliona barela svakodnevno, dok je obim proizvodnje pre tri godine bio manji – 6,8 miliona.
Predsednik nacionalne naftne kompanije Saudijske Arabije Ali el Naimi i kralj Salman ibn Abdul Aziz el Saud ne nameravaju da se predaju, dodaje list. Rukovodstvo zemlje je tokom pet godina nemarno povećao obim dužničkih obaveza do 50 odsto od BDP-a, krajnje niska u ovom trenutku dužnički teret omogućiće im to da učine.