„Nije naš problem što je IAAF 2008. i 2009. godine krila rezultate kontrola ne samo sportista iz Rusije nego i iz drugih zemalja. Tamo je 155 slučajeva, samo 15 je naše. Naravno, postavili smo legitimno pitanje: gde su oni bili sve ovo vreme? A mi smo ti koji smo informisali Svetsku doping agenciju da nešto tu nije u redu i da postoji neka kopča između naše federacije i IAAF-a. Kako je moguće po šest-sedam godina kriti da su ljudi imali abnormalne rezultate? Mi o tome ništa nismo znali“, rekao je Mutko.
On je naglasio da ruska strana izričito odbacuje tvrdnje da ne odgovara kodeksu Svetske antidoping agencije.
Prema njegovim rečima, ruski atletičari mogu da propuste nekoliko takmičenja zbog doping-skandala, ali bi zabrana njihovog učešća na olimpijskim igrama ili na svetskom šampionatu bila glupost.
„Učinićemo ono što nam kaže Međunarodna atletska federacija, ali ne želimo da se ruska atletika uklanja sa svetske mape, s takvom odlukom se nećemo složiti. I (Sebastijan) Kov, i (Sergej) Bubka razumeju suštinu sporta, nadam se da će doneti ispravnu odluku. Možemo da propustimo jedno ili dva takmičenja, ali da savesni sportisti propuste olimpijadu ili svetski šampionat, bila bi prava glupost“, rekao je Mutko.
Prema njegovim rečima, Rusija će moći da se vrati doping-kontroli tek 2017. godine ako ispuni zahtev za stvaranje nove organizacije umesto Ruske antidoping agencije (Rusada).
„Ako Svetska antidoping agencija smatra da laboratoriju treba ponovo testirati, u bilo koje vreme, može i sutra. Što se tiče Ruske antidoping agencije, ona je nezavisna, ona podnosi direktne izveštaje Svetskoj antidoping agenciji i ustanovljena je prema standardima norveške agencije. Oni od nas traže da se osnuje nova organizacija. Spremni smo na to. Nemam ništa protiv. Osnovaćemo. Ali ako oni ukidaju organizaciju, mi gubimo finansiranje. Doping kontroli ćemo se vratiti tek 2017. godine“, rekao je Mutko.
U Ženevi je 9. novembra održana konferencija za novinare Svetske antidoping agencije na kojoj je nezavisna komisija organizacije optužila Rusiju za brojna narušavanja antidoping pravila i preporučila Međunarodnoj atletskoj federaciji da ruske atletičare udalji sa takmičenja koja se održavaju pod njenim okriljem, uključujući Olimpijadu 2016. U utorak je Svetska antidoping agencija obustavila rad moskovske antidoping laboratorije, nakon čega je njen šef Grigorij Rodčenkov podneo ostavku.