Pokušaji da se podrži takozvana umerena sirijska opozicija su propali. Znatan deo naoružanja koje su SAD isporučivale ustanicima našao se u rukama boraca Al Kaide i drugih organizacija džihadista, navodi Tom Udal.
„Pogrešno je misliti da će kopnena operacija dovesti do bilo čega drugog osim do toga da će naše vojnike dovesti u direktnu opasnost. Ne treba počinjati kopnenu operaciju u Siriji sve dok ne napravimo realističan plan delovanja koji ima šanse da uspe“, smatra senator.
U sirijskom sukobu u ovom trenutku su najjače strane armija lojalna sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu, sirijski ogranak Al Kaide i teroristi Islamske države. Verovatnoća da će na vlast u Siriji doći režim koji je prijateljski nastrojen prema SAD veoma je mala, čak i ako Vašington odluči da u tu zemlju uputi mnogo veći vojni kontingent, piše Tom Udal.
Pored toga, za sprovođenje kopnene operacije u Siriji SAD imaju samo „klimave pravne osnove“, kako po zakonu o vojnim ovlašćenjima, tako i po međunarodnom zakonodavstvu. „Kongres nije odobrio korišćenje vojne sile u Siriji, a u samoj Siriji niko nas nije zvao“, navodi senator.