Za svako normalno razvijanje jedne zajednice neophodan je politički ambijent, kaže za Sputnjik predsednik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković, uoči regionalne investicione konferencije koja će u ovom mestu biti održana u sredu i četvrtak, na kojoj će se, kako se nada, ipak više pričati o projektima, a manje o politici.
Zvanice koje će biti učesnici ovog skupa, premijer Srbije Aleksandar Vučić, Bakir Izetbegović, član predsedništva BiH, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i mnogi drugi, po Durakovićevim rečima je samo dokaz da postoje zajednički interesi, posebno kada je reč o ekonomiji.
„Mi smo na neki način hteli simbolično da napravimo sponu politika koje, nažalost, u prethodnom periodu nisu bile baš u najboljim tonovima. Nama je drago što Srebrenica ima taj kapacitet da sve relevantne faktore okupi na jednom mestu, kako simbolički tako i suštinski. Mi bez dobre političke saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine ne možemo razmišljati o nekom zajedničkom prosperitetu“, objašnjava Duraković.
Prvi čovek Srebrenice ističe da je za cilj imao da se predstavnici regiona i BiH okupe upravo na mestu koje je proteklih 20 godina bilo tema spekulacija kao rupa bez dna u koju se ulagalo, a ništa se nije videlo.
Namera mu je da sada prezentuje šta to Srebrenica ima da ponudi od turizma, prirodnih resursa, pa nadalje, podsećajući da je ovo mesto pre rata bilo treće u BiH po fazi razvoja.
„O Srebrenici u tom svetlu se malo priča, a više o prošlosti oko koje se prepiremo. Da, prošlost nas jeste ovde spojila zbog svega tužnog što se dogodilo, ali to treba da nam bude put — ne da pričamo o pomirenju i prosperitetu već da to i postanemo. Dakle, da postanemo mir, a ne da pravimo planove kako da se mirimo“, kaže naš sagovornik, uz komentar da kroz konkretna dela i akcije koje će biti ostavljene svim građanima najbolje će se pokazati da smo za jednu novu budućnost.
„Treba ulagati u novu Srebrenicu, koja će u narednih sto godina biti simbol mira, a ne onoga što nas je u prošlosti razdvajalo“, ističe Duraković.
Srebrenica, kaže on, nije samo mesto kojem će se večito donirati, već će se u njega i ulagati, kako bi građani mogli da žive od svog rada. Ujedno, on napominje da će jedno od pitanja biti i rešavanja naknada za zemljište potopljeno izgradnjom hidroelektrane Bajina Bašta, za koju Srbija posle rata nije plaćala opštinama u BiH.
Duraković kaže da ne može iz perspektive čoveka koji ima iza sebe jedan mandat na vlasti u Srebrenici da priča o tome kako se nekada raspolagalo sredstvima u ovom gradu, i da o nečemu što ne može da promeni ne želi ni da govori.
On je rekao da, što se bezbednosti tiče, ne očekuje bilo kave probleme, i dodao da će ovoga puta policija i bezbednosne službe biti na visini zadatka. Na konferenciji će, pored pomenutih, biti i potpredsednik Vlade Crne Gore, izaslanici iz Slovenije i Hrvatske… Za Durakovića je ipak najvažnije da će skupu prisustvovati premijer Srbije i predstavnici entiteta BiH.
Na konferenciji će inače biti predstavljene mogućnosti Opštine Srebrenica za ulaganje potencijalnih investitora u različite oblasti života.
Podsećanja radi, Sputnjik je u tekstu pod naslovom „ Srebrenica — najveća perionica novca na Balkanu“, polovinom jula ove godine pisao o tome da se u ovo mesto iz zapadnih zemalja slilo oko 200 miliona evra donacija, najviše iz SAD, Italije i Velike Britanije. Ovo je bila i tema francuskog informativnog portala „Medijapart“, a o ovome je za naš portal u istom tekstu govorio i Marinko Sekulić, novinar RTV Srebrenica, koji je istraživao sredstva koja su u poslednjih dvadeset godina nekontrolisano ulazila u Bosnu i Hercegovinu za ovaj grad.