Ukoliko predlog skupi dovoljan broj potpisa da se nađe na izborima u novembru 2016. godine, glasači će odlučivati hoće li Kalifornija postati prva država SAD koja će spustiti starosnu granicu za legalno konzumiranje alkohola na 18 godina, otkad je 1984. ona postavljena na 21. Predlagač zakona Terens Lin ima rok da do 26. aprila 2016. godine prikupi 365.880 potpisa.
„Radi se o pravima jednakim za sve“, objasnio je Lin na svom veb-sajtu. „Osamnaestogodišnjaci imaju gotovo sve terete i privilegije odraslih osoba… Osim prava da piju alkohol. Ovo je pogrešno motivisana nedoslednost iz 1984. koju bi trebalo ispraviti“.
Međutim, ne vide svi ovaj predlog kao osvežavajuću ideju.
Neprofitna organizacija Majke protiv alkoholisanih vozača (MADD) upozorava da bi ovakav zakon mogao da rezultira povećanjem broja saobraćajnih nesreća uzrokovanih alkoholom. Prema sajtu MADD „kada su države u SAD imale nižu granicu legalnog konzumiranja alkohola, problem maloletnih alkoholičara je bio veći. Na primer, pre nego što je zakon o minimalnom starosnom dobu od 21 godine bio implementiran u svim saveznim državama, maloletni alkoholisani vozači bili su umešani u dvostruko više fatalnih saobraćajnih nesreća nego danas“.
Organizacija je takođe navela da je 25.000 života spaseno otkad je u SAD granica legalnog konzumiranja alkohola podignuta.
Ovaj predlog mogao bi da se u velikoj meri odrazi na ekonomiju Kalifornije. Prema Padiljinim rečima, mera koju je predložio povećala bi državne i lokalne poreske prihode, možda i za nekoliko miliona godišnje. Takođe bi dovela do toga da Kalifornija izgubi 200 miliona dolara iz federalnih fondova za auto-puteve, tvrdi pravni analitičar i finansijski direktor.